Kouření na Slovensku
"Kultovní" sparty u sousedů končí, nahradí je petry
03.04.2016 10:25
Cigarety Sparta, někdejší vlajková loď československého tabákového průmyslu, na Slovensku skončily, uvedl slovenský list Pravda s připomínkou dob, kdy nedostatkové sparty sehrávaly roli "tvrdé měny".
"Cigarety, které hlavně v 70. a 80. letech prodávaly pod pultem možná rychleji než čerstvé banány, hledají (slovenští) kuřáci v trafikách marně," napsal deník a dodal, že sparty jsou dostupné už jen v Česku.
"Chystala jsem se na dovolenou v zahraničí. Chtěla jsem mít zásoby, ale nikde ve městě, ani na benzínce, kde jsem je dříve kupovala, je neměli," postěžovala si listu Eva z Bratislavy.
Petr Šebek ze společnosti Philip Morris Slovakia řekl, že značka cigaret Sparta se na slovenském trhu začátkem roku postupně změnila ve značku Petra, o čemž byli zákazníci informováni na krabičkách a v místech prodeje. Výrobce podle něj reagoval na vyvíjející se zvyklosti kuřáků.
Problém se změnou
Skalní fanoušci však mají se změnou problém. "Koncem března jsem musela přejít na jinou značku. Dosud jsem si nedokázala zvyknout a hledám za Sparty přiměřenou náhradu," tvrdí Silvia z Gabčíkova, která prý vždy kouřila jen tuto značku cigaret.
Sparty mají na Slovensku dlouhou historii, která se začala psát v roce 1964. V té době patřily k nejkvalitnějším výrobkům československého tabákového průmyslu, připomněl deník. Sparty se vyráběly nejen v Kutné Hoře, ale i na Slovensku, ve městě Spišská Belá, ale místní závod zavřeli před třemi lety. Zatímco v Čechách vyráběli sparty v tvrdém obalu, na Slovensku se produkovaly v měkkém. Za socialismu navzdory relativně vysoké ceně rychle mizely z pultů - a právě kvůli ceně se začala vyrábět lacinější alternativa, petry, které jsou na dnešním Slovensku náhradou za sparty.
"Byly to nejdražší (tuzemské) cigarety na trhu. Jako středoškolák jsem nikdy neměl peníze, ale na sparty se našly. A tak jsem byl mezi vrstevníky za bohéma, který kouří kvalitu," zavzpomínal Stanislav z Martina. Podle Zuzany z Bratislavy její spolužačka dělala spolužákům rysy z deskriptivní geometrie za krabičku spart.
Ty v tvrdé krabičce ale bývaly podpultovým zbožím, oblíbeným dárkem či úplatkem, hrálo se o ně v kartách a v jedné písničce Červená Karkulka nesla babičce kromě bábovky i spartičky. Sparty se dostaly se i do písní Jaromíra Nohavici, připomněl list.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.