Světová banka (WB), Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) a Evropská investiční banka (EIB) poskytne bankovním domům na středovýchodě Evropy 24,5 miliardy eur (zhruba 690 miliard korun). Instituce se shodují, že region je silně postižený globální finanční krizí a sumou chtějí vyjádřit svou solidaritu.
"Máme zvláštní zodpovědnost za tento region a ekonomicky to dává smysl," uvedl prezident EBRD Thomas Mirow ve společném prohlášení tří organizací. "Po mnoho let byla rostoucí integrace Evropy zdrojem prosperity a vzájemných benefitů, nesmíme dovolit, aby se proces nyní otočil proti nám," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Litevský premiér: Pomozte nám, za krizi nemůžeme
Na celkové částce se bude EBRD podílet asi šesti miliardami, EIB jedenácti miliardami, a WB poskytne zhruba 7,5 miliardy eur, informuje agentura Bloomberg.
Problémem východoevropských zemí je množství půjček v cizích měnách, které byly realizovány během minulých let ekonomické euforie. Mezinárodní měnový fond již "zachraňoval" Lotyšsko, Maďarsko, Srbsko, Ukrajinu a Bělorusko. V lednu pak varoval, že negativní šoky jsou přenášeny mezi vyspělými a rozvíjejícími se bankovními systémy, což může ještě zvýšit ztráty v sektoru.
Ratingová agentura Moody´s také varovala zejména australské a švédské banky s pobočkami na východě Evropy. Hrozí jim údajně snížení ratingů.
Původně se předpokládalo, že region vyjde z krize bez výrazných ztrát. Během posledního měsíce se ale situace otočila a východní Evropa je nyní označována za bezmocnou oběť hospodářských turbulencí. Na vážnost situace varoval i ekonom Roubini, podle něhož je situace v oblasti zvláště bezútěšná.
ČTĚTE TAKÉ: Bankéři: Česko na tom není tak zle, jak píšete
Zpráva o miliardové pomoci problémovým bankám se již stihla promítnout do vývoje české měny. Koruna dopoledne posílila pod hranici 28 korun za euro, před polednem se obchodovala za 27,92 K4/EUR. Skóre si koruna vylepšila i ve vztahu k dolaru, posílila na 22,04 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.
Foto: Jan Zatorsky, Kieran Doherty