Globální finanční stabilita se díky bezprecedentnímu zásahu vlád a známkám hospodářského oživení v poslední době zlepšuje. Riziko opětovného zhoršení je nicméně značné a plyne ze ztrát, které v souvislosti s krizí zaznamenaly banky. Ve zprávě o globální finanční stabilitě to ve středu uvedl Mezinárodní měnový fond.
"V současné době odhadujeme, že ztráty v souvislosti s krizí let 2007 až 2010 v celém světě dosáhnou asi 3,4 bilionu dolarů, to je asi o 600 miliard dolarů méně než jsme odhadovali v poslední zprávě o finanční stabilitě," píše se ve zprávě fondu. Za snížením odhadu ztrát je ale především růst akciových trhů z poslední doby a také změněná metodologie, kterou fond po dubnové kritice začal používat.
Finanční instituce podle měnového fondu nadále čelí třem zásadním problémům. Prvním z nich je nutnost obnovit kapitál, druhým zvýšit zisky a třetím důležitým úkolem je ukončit závislost na pomoci vlád.
ČTĚTE TAKÉ: Celkové ztráty z úvěrů u bank v USA rekordně stouply
Odpisy aktiv se ve finančních institucích sice začínají snižovat, nicméně dál se zhoršuje kvalita úvěrů a lze předpokládat, že se nějaký čas ještě zhoršovat bude. To znamená, že ztráty z úvěrů se v nejbližších letech ještě zvýší.
Skladba kapitálu bank i výhled na nejbližší období se od poslední zprávy o finanční stabilitě výrazně zlepšily, zisky ale zatím nebudou stačit na to, aby plně vyvážily odpisy, k nimž banky ještě budou muset sáhnout. Banky sice mají dost kapitálu na to, aby přežily, stále však neukončily takzvaný deleveraging. To je proces, kdy se banky zbavují aktiv, zpravidla cenných papírů, aby snížily své vlastní zadlužení.
Foto: Reuters