Celkové ztráty z úvěrů u bank v USA <span>rekordně stouply</span>

Ekonomika
26. 9. 2009 09:00
Celkové ztráty z velkých úvěrů u bank rekordně vzrostly.
Celkové ztráty z velkých úvěrů u bank rekordně vzrostly.

Celkové ztráty z velkých úvěrů u bank rekordně vzrostly.Celkové ztráty z velkých úvěrů u bank a dalších finančních institucí činí za rok 2009 rekordních 53 miliard USD (909 miliard Kč). Prudce tak stouply z 2,6 miliardy v loňském roce.

Ve srovnání s předchozím rekordem z roku 2002 jsou více než trojnásobné. Vyplývá to z výroční zprávy čtyř federálních agentur pro regulaci bankovního trhu, která potvrdila, že úvěrová kvalita se v letošním roce kvůli krizi prudce zhoršila. Zpráva vychází z analýz o poskytnutých a přislíbených úvěrech vytvořených ve druhém čtvrtletí letošního roku.

ČTĚTE TAKÉ: Skupina G20 se dohodla na omezení odměn pro bankéře
                        Sarkozy: Zreguluji platy bankéřů

V roce 2002 podle pravidelné zprávy Shared National Credit ztráty činily 19,1 miliardy USD. "Přestože jsme očekávali meziroční nárůst problémového majetku vzhledem k ekonomickému prostředí, poklesu hodnoty (komerčních nemovitostí) a slabému upisování, překvapila nás velikost růstu," komentoval zprávu analytik FBR Capital Markets Scott Valentin.

Problematický trh s realitami 

Banky řeší problémy na trhu s realitami.Od roku 2007 se banky potýkají s rostoucími problémy na realitním trhu. Nárůst počtu nesplácených hypoték pomohl stáhnout americkou ekonomiku do recese. Ekonomickou situaci nejprve poškodily problémy s úvěry na bydlení, nyní však banky začínají pociťovat problémy hlavně s úvěry na komerční nemovitosti.

Zpráva se připravuje již od roku 1977 a zahrnuje úvěry ve výši nejméně 20 milionů USD poskytnuté třemi nebo více institucemi. Za rok 2009 celková hodnota těchto úvěrů činila 2,9 bilionu USD.

ČTĚTE TAKÉ: Krugman: Konec světa je prozatím odložen
                        Paul Krugman: Bankovnictví musí být nuda

Studie pokrývá 8955 úvěrů poskytnutých 5900 různým věřitelům. Ze zprávy vyplývá, že zahraniční banky vlastní zhruba 38 procent z celkového úvěrového portfolia, hedgeové fondy, penzijní fondy, pojišťovací společnosti a další instituce zhruba 21 procent. Uvedlo to agentury AP a Reuters.

Ilustrační foto: ČTK/ AP a Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ