Obama se dohodl s demokraty na šrotovném
05.05.2009 20:36
Americký prezident Barack Obama se dnes s demokratickými kongresmany dohodl na návrhu šrotovného, které by podpořilo klesající odbyt automobilů v zemi. Vláda by lidem vyplácela za nahrazení starého vozu úspornějším modelem po dobu jednoho roku až 4500 dolarů (90 tisíc korun).
Vládnoucí demokraté si od šrotovného slibují, že se díky němu prodá o jeden milion vozů navíc. To je zhruba desetina nynější velmi nízké úrovně. V dobrých letech se v USA prodává ročně asi dvakrát více, tedy přes 18 milionů automobilů.
ČTĚTE TAKÉ: Šrotovné: marketingový termín roku
Německé podvody se šrotovným. Auta mizejí v Africe
"Stimulací spotřební poptávky po nových vozech tento návrh přímo prospěje domácím automobilovým výrobcům, kteří byli současným ekonomickým poklesem zasaženi nejhůře," řekl poslanec John Dingell za stát Michigan a známý spojenec automobilového průmyslu.
Automobilový trh ve Spojených státech se v dubnu propadl meziročně o třetinu a pokles zažil již 18. měsíc po sobě. Prodeje sráží dolů ekonomická krize a nyní i obavy zákazníků z bankrotů předních domácích automobilek General Motors a Chrysler.
Tlak na úsporný provoz
Návrh legislativy má podle agentury Bloomberg umožnit Američanům zbavit se starých aut nebo menších náklaďáků, které mají ujedou více než 18 mil na galon benzínu. To je spotřeba zhruba 13 litrů na 100 kilometrů.
Po obdržení příspěvku si bude muset zájemce koupit auto, které ujede nejméně 22 mil na galon benzínu, zhruba 10,7 litrů na 100kilometrů.
Majitelé větších vozů budou moci také moci získat příspěvek z vládního programu. Šek na 4500 dolarů mohou obdržet vozy a dodávky o hmotnosti 6000 až 8500 liber (zhruba 2700 - 3850 kg), které ujedou nejméně 15 mil na galon (spotřeba 15,6 litrů na 100 km). Nárok na příspěvek budou mít větší pracovní vozy vyrobené před rokem 2002.
Šrotovné letos zavedla řada zemí Evropy, zejména těch, kde je silný automobilový průmysl, a nyní se tento krok připravuje i v České republice. Zatímco některé automobilky opatření vítají a zvyšují díky němu odbyt, jiní výrobci to kritizují a ekonomové to z celkového hlediska hodnotí jako spíše kontraproduktivní krok.
Foto: Robert Sedmík, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.