Téměř přesně padesát let poté, co John Fitzgerald Kennedy zamířil do Latinské Ameriky, aby tam jednal o vytvoření Aliance pro růst jako protiváze komunistickému rozmachu, míří tamtéž Barack Obama. Tentokrát ovšem kvůli vzrůstající pozici Číny, která šlape americké komerční dominanci v regionu na paty.
Čínský drak se expanzivně rozrůstá nejen po Africe, kde těží mnoho nerostů a zaměřuje se na minerální bohatství, ale svou přítomností o sobě dává vědět i v Latinské Americe. Prezident Barack Obama tak vyráží na svou první cestu do tohoto regionu, aby ochránil americké zájmy.
Čína v roce 2009 nahradila Spojené státy jakožto největší obchodní partner Brazílie. Už v roce 2007 se Čína stala největším vývozním trhem pro Chile, přičemž její vývoz do Chile se za posledních pět let ztrojnásobil.
Jihoameričané snahu Baracka Obamy vítají. Brazílie usiluje o vývoz průmyslového zboží a snaží se snížit svou obchodní závislost na Číně, zatímco čínská obchodní politika se zaměřuje spíše na rostoucí poptávku po nerostných materiálech.
"Dříve jsme se báli americké dominance, teď je to naopak," připustil brazilský exprezident Fernando Henrique Cardoso. Spojené státy ztratily v Latinské Americe výhodu. Čína, která potřebuje zásobovat armádu výrobců ve své domovině, zvýšila nákupy na poli těžby, ropy i farem.
Barack Obama bude mít také v současné brazilské prezidentce Dilmě Rousseffové oporu pro zvýšení tlaku na Čínu, aby zhodnotila jüan, jelikož i Brazílie považuje otázku čínské podhodnocené měny za prioritní. Obamova cesta do Střední a Jižní Ameriky bude první do tohoto regionu. Kromě Brazílie navštíví i Chile a Salvador.