Ekonomika
OECD: Nejistota ohledně brexitu poznamená světový obchod
06.03.2019 17:54
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) opět zhoršila výhled růstu světové ekonomiky na letošní i příští rok. Ve své středeční zprávě uvedla, že globální růst letos dosáhne 3,3 procenta a v příštím roce 3,4 procenta. Proti předchozí prognóze vydané v listopadu by tak měl být letošní růst slabší o 0,2 procentního bodu a růst v příštím roce o 0,1 procentního bodu. OECD přitom výhled růstu zhoršila i v listopadu.
OECD varovala, že obchodní spory a nejistota ohledně odchodu Británie z Evropské unie poznamená světový obchod a podnikání.
"Ke zpomalení přispívá značná politická nejistota, pokračující obchodní napětí a další narušení podnikatelské a spotřebitelské důvěry," píše se ve zprávě OECD. V Evropě je pak zásadním rizikem brexit, problémem jsou ale i známky recese v Itálii i obchodní spory Spojených států a Číny.
Pro Německo, které je největší evropskou ekonomikou, OECD snížila předpověď na letošní rok na polovinu, a to na 0,7 procenta z 1,6 procenta předpovídaných v listopadu. V příštím roce očekává oživení na 1,1 procenta. Německá ekonomika je exportně orientovaná, a proto ji ovlivňuje zejména slabší globální poptávka a nárůst obchodních bariér.
Prognózu pro celou eurozónu pak OECD snížila na letošní rok o 0,8 procentního bodu na 1,0 procenta a na rok 2020 o 0,4 procentního bodu na 1,2 procenta.
Předpověď hospodářského růstu upravila v únoru směrem dolů také Evropská komise (EK). Na letošek předpovídá pro eurozónu růst o 1,3 procenta místo dříve očekávaných 1,9 procenta, pro celou unii pak 1,5 procenta místo 1,9 procenta v předchozím výhledu.
Horší předpověď vydala OECD pro letošek také pro Spojené státy a Čínu, tedy dvě největší ekonomiky světa. Z prognózy pro oba státy ubrala 0,1 procentního bodu na 2,6 procenta v USA a 6,2 procenta v Číně. Pro příští rok OECD americké ekonomice naopak 0,1 procentního bodu přidala, a to na 2,2 procenta. Předpověď pro Čínu ponechala na 6,0 procenta.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.