Paulsonova návštěva Číny je ve znamení juanu

Ekonomika
31. 7. 2007 13:33
Ministr financí USA Henry Paulson při návštěvě Číny
Ministr financí USA Henry Paulson při návštěvě Číny

Ministr financí USA Henry Paulson při návštěvě ČínyProbíhající návštěva amerického ministra financí Henryho Paulsona v Číně se točí kolem čínské měny juanu, který považují Američani za podhodnocený.

Hráči na trhu jsou přesvědčeni, že Paulsonova návštěva přiměje Čínu, aby umožnila rychlejší posílení juanu. Nakupují proto kontrakty, které sází na posílení čínské měny. V současnosti jeden dolar stojí 7,57 juanu.

Paulson přitom od začátku své návštěvy dává najevo, že upřednostňuje diplomatické finesy před nátlakem. Čínské agentuře Xinhua dnes sdělil, že kurs juanu je čínskou záležitostí. Zároveň ovšem neopoměl dodat, že kurs juanu, který bude odrážet sílu čínské ekonomiky, je v „nejlepším zájmu“ celé Číny. „Paulson udělal opatrný komentář, protože ví, jak citliví jsou čínští politici na zahraniční tlak,“ uvedl pro Bloomberg investiční šéf hongkongské banky CFC Seymour Dariusz Kowalczyk.

Paulsonova diplomatická snaha přichází po tvrdém úderu od finančního výboru v americkém Senátu, který odsouhlasil vyšší cla na čínské dovozy. Důvodem je podle senátorů podhodnocený juan. Ten způsobuje, že čínské zboží je na americkém trhu levnější, což poškozuje americké výrobce, kteří musí propouštět. Levné zboží z Číny ale neničí jen americké výrobce, ale také české textilky, které nedokáží vzdorovat levné pracovní síle spolu s podhodnoceným juanem.

Čínští představitelé však mají z posílení národní měny strach. Silný juan by totiž nejen zničil miliony pracovních míst u exportních výrob, ale především by ohrozil čínské zemědělce, kteří představují šedesát procent čínského obyvatelstva. Silný juan by totiž zlevnil dovozy potravin, což by vytvořilo na čínské zemědělce obrovský tlak. Čína je proto při posilování národní měny opatrná. Větší pružnost při stanovení kursu nicméně doporučuje rovněž šéf Mezinárodního měnového fondu Rodrigo de Rato.

Čínští představitelé usilují o zmírnění amerického tlaku. Návštěva Paulsona proto povede do zaostalé provincie Čching-chaj. Čínská vicepremiérka Wu I tudíž doufá, že Paulsonova návštěva posílí jeho svědectví před Kongresem, kde rostou protičínské nálady.

Zvláštnosti čínského trhu má ovšem Paulson přečtené. V Číně byl zhruba sedmdesátkrát ještě jako šéf americké investiční banky Goldman Sachs, která čínskému státu radila při největších transakcích. Cenné služby poskytuje americkému gigantu na českém trhu exministr Vladimír Dlouhý.

Foto: AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ