Evropa
Rakousko reaguje na změnu německé migrační politiky
03.07.2018 09:33 Aktualizováno 03.07. 22:42
Po dohodě německé kancléřky Angely Merkelové a ministra vnitra Horsta Seehofera na kompromisním řešení svého migračního sporu, jež počítá s tranzitními centry u rakouských hranic, připravuje rakouská vláda opatření k ochraně své jižní hranice. Podle agentury APA to dnes ve společném stanovisku oznámil kancléř Sebastian Kurz, vicekancléř Heinz-Christian Strache a ministr vnitra Herbert Kickl. Později Kurz zdůraznil, že Rakousko nebude uzavírat dohody, které jsou na jeho úkor. Seehofer bude ve čtvrtek o dohodě jednat mimo jiné s Kurzem ve Vídni.
Rakušané zároveň sdělili, že očekávají rychlé objasnění pozice německé vlády. Ujistili přitom, že rakouská vláda je každopádně připravena na veškeré možné scénáře. "(Rakouská) spolková vláda je připravena zejména zavést opatření k ochraně naší jižní hranice," konstatuje se podle APA ve stanovisku.
"Německé úvahy opět dokazují, jak důležitá je společná ochrana vnějších evropských hranic, a potvrzuje se oprávněnost rakouského stanoviska, že Evropa bez vnitřních hranic je možná pouze s fungujícími vnějšími hranicemi," uvedli ráno Kurz, Strache a Kickl.
Večer Kurz na společné tiskové konferenci se Strachem a Kicklem zdůraznil, že Rakousko nebude po německém kompromisu akceptovat dohody, které jdou na jeho vrub. Rakouská vláda podle něj "určitě není ochotná uzavírat dohody na účet Rakouska".
Strache se vyjádřil podobně. "Samozřejmě nebudeme podporovat, a ani uzavírat žádné ujednání k tíži Rakouska," řekl šéf protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Kickl ve zjevné narážce na kancléřku Merkelovou zdůraznil, že Rakousko nesmí ještě víc než dosud "nést dědictví pomýlené vítací kultury, která je v Evropě spojena s určitými jmény".
Kompromisní dohoda Merkelové se Seehoferem spočívá v tom, že kancléřka v pondělí souhlasila se zřízením tranzitních center na hranicích s Rakouskem, odkud budou migranti registrovaní jinde v EU vraceni. Spor ohrožoval nejen budoucnost spolkové vlády, ale i tradiční unii sesterských vládních stran Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Merkelové a Seehoferovy bavorské Křesťanskosociální unie (CSU).
Stále ale není jasné, zda Rakousko dohodu mezi CDU a CSU podpoří. Seehofer dnes dopoledne hovořil s Kurzem a konstatoval, že u něj zaznamenal zájem na "rozumných řešeních". Kromě toho úřad rakouského kancléře oznámil, že Kurz bude ve čtvrtek v poledne se Seehoferem o azylovém kompromisu mezi CDU a CSU jednat ve Vídni. Jednáním mají být přítomni i Strache a Kickl.
"Mám dojem, že má zájem na rozumných řešeních," řekl Seehofer. Kromě toho chce ještě dnes hovořit se svým italským protějškem Matteem Salvinim, který dosud kategoricky odmítal opětovné přijímání žadatelů o azyl. "Mluvíme samozřejmě také s Itálií. Nejdřív musíme sami vědět, co chceme," podotkl Seehofer.
Rakouská ministryně Karin Kneisslová dnes v lucemburském Schengenu upozornila, že nové plány budou nastolovat celou řadu právních i politických otázek. "My jsme do toho nebyli nikdy zapojeni. A teď čekáme na další podrobnosti z německé strany," prohlásila Kneisslová a dodala, že ještě neví, zda se Rakousko k dohodě připojí.
Ostře dnes azylový kompromis CDU/CSU kritizoval šéf opozičních rakouských sociálních demokratů (SPÖ), exkancléř Christian Kern. "Seehofer a Merkelová urovnali svůj konflikt na úkor Rakouska," řekl Kern serveru deníku Süddeutsche Zeitung. Spoluodpovědný je však údajně také Kurz, který se podle Kerna do vnitroněmeckého sporu vměšoval a nyní mu za to byl vystaven účet.
Mezitím dnes zřízení transitních center na saských hranicích s Českem a Polskem nevyloučil ani saský ministerský předseda Michael Kretschmer (CDU). "Pokud se to osvědčí, proč by to nemělo být použito na jiných hraničních přechodech," citovala Kretschmera DPA. Saská SPD, která se podílí na saské velké koalici, však taková opatření rozhodně odmítá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.