Restrukturalizace <span>General Motors:</span> cesta k prosperitě?

Ekonomika
3. 6. 2009 12:56
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Restrukturalizace General Motors má přinést firmě prosperitu.Největší americká automobilka General Motors (GM) požádala v pondělí o bankrotovou ochranu před věřiteli. Projde restrukturalizačním procesem, který by měl zajistit její oddlužení, zeštíhlení a zefektivnění výroby a zvýšení konkurenceschopnosti. K nejistému efektu restrukturalizace se pro server cnnmoney.com vyjádřili experti na automobilový průmysl i management firmy.

„Změny, které jsme doposud ve firmě sledovali, byly spíše evoluční. Až odteď se dají očekávat kroky revoluční," říká Tom Libby, prezident amerického Sdružení automobilových analytiků. Podle něj se GM daří tlačit mzdové náklady výroby dolů a blížit se tak asijským automobilkám.

ČTĚTE TAKÉ: Třetí největší bankrot v historii USA: General Motors

Právě vysoké náklady na pracovní sílu jsou jednou z příčin neschopnosti GM konkurovat asijským, ale i evropským rivalům. Velkorysé penzijní a zdravotní zabezpečení zaměstnanců má být nyní zredukováno a prostředky ze svěřeneckého fondu (okolo dvaceti miliard dolarů), kontrolovaného odboráři, budou vyměněny za akcie. Podobně i věřitelé automobilky přijali nabídku na výměnu dluhopisů v objemu 27 miliard dolarů za akcie.

O práci přijdou desetitisíce lidí

Firma také hodlá uzavřít až čtrnáct továren, omezit počet obchodních zástupců, snížit nabídku modelů a pokračovat v propouštění. Podle odhadů přijdou o práci tisíce zaměstnanců GM a pravděpodobně desetitisíce lidí zaměstnaných v subdodavatelských firmách. Řada odborníků si však myslí, že GM měla přistoupit k ještě daleko radikálnějšímu snižování nákladů. Mohla například požádat soud o anulování smlouvy s odbory a tím výrazně ušetřit.

ČTĚTE TAKÉ: General Motors prodávají nevýdělečný Hummer

Možnost radikálnějších redukcí nákladů však odmítá šéf GM pro Severní Ameriku Troy Clarke s tím, že firma především potřebuje rychlý restrukturalizační proces s podporou odborů i ostatních zájmových skupin v rámci společnosti. Americká vláda také „těžko finančně podpoří válku GM s odbory a současnými i bývalými zaměstnanci", tvrdí Clarke.

I tak bude muset stát podle odhadů poskytnout GM na restrukturalizaci okolo 50 miliard dolarů. Daňoví poplatníci výměnou získají zhruba šedesátiprocentní podíl ve firmě.

Ilustrační fotoNejvětší problém? Nízký prodej

„Současný objem prodeje se dá označit za velmi podprůměrný. Po jeho zvýšení se firma stane znovu ziskovou, a to velmi rychle," věří šéf Centra pro automobilový výzkum David Cole. Platná smlouva s odbory však může pozitivní vývoj pozdržet, neboť garantuje zaměstnancům stabilní mzdu i firemní benefity a neumožňuje uzavřít zvolené továrny až do roku 2010.

Prosadit se na celosvětově klesajícím automobilovém trhu bude rovněž velmi složité, poptávka po autech v USA je navíc mimořádně nízká. „Největším problémem není, jak hluboko do kapsy má General Motors či americká vláda. Problémem je, jak hluboko do kapsy mají běžní Američané. Nikdo se nyní do nákupu auta nepohrne," říká Richard Tilton, analytik firmy Covenant Review.

General Motors navíc výrazně zaostává na mimoamerických trzích, kde není schopna konkurovat úsporným automobilům Hondy či Toyoty. „Pokud se General Motors nepodaří povzbudit poptávku po svých výrobcích a změnit její strukturu, a já si to nemyslím, nemůže se stát znovu ziskovou," upozorňuje Jeff Manning, výkonný ředitel investiční firmy Trenwith Securities.

Na jednom se však drtivá většina expertů shoduje: vyhlášení bankrotu bylo jedinou možnou cestou, jak někdejší chloubu amerického průmyslu udržet při životě. Jestli cesta povede k úspěšnému cíli, ukáže až čas.

Foto: Reuters

Autor: - sau -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ