Největší ekonomika světa čelí největšímu propadu maloobchodních tržeb. Obrat za měsíc říjen pokles o 2,8 procent. Americký profesor ekonomie Nouriel Roubini našel hned 20 důvodů, proč spotřebitelské výdaje v USA klesají.
Americký spotřebitel posledních pět let utrácel za zboží a služby částky, které převyšovaly jeho příjem. Podle Roubiniho dnes mnohem více Američani přemýšlí nad tím, co si koupí a co je pro ně potřebnější.
V minulosti se domácnosti hodně zadlužovaly, vzrostl i počet studentských a jiných půjček. Nyní ovšem roste strach z pokračující úvěrové krize a lidé začínají v USA více šetřit.
ČTĚTE TAKÉ: Maloobchodní tržby v USA se propadly nejvíce v historii
Nedávná inflace, která až teď začíná zpomalovat, způsobila spotřebitelům snížení jejich disponibilních peněžních prostředků. Především domácnosti s nízkými příjmy vynakládají velkou částku peněz na zaplacení energie, dopravy a potravin. Na zlepšení finanční situace těchto domácností se prozatím neprojevilo ani nedávné snížení ceny plynu a ropy. Vlivem zpomalení inflaci některé domácnosti odkládají spotřebu i z deflačního očekávání.
Mezi další faktory, které ovlivňují negativně spotřebitelské výdaje, jsou podle Roubiniho obavy z globálního dopadu finanční krize, strach z klesajících cen nemovitostí, zvýšená nezaměstnanost a krachy amerických bank.
ČTĚTE TAKÉ: USA hrozí největší recese za 40 let, tvrdí Roubini
Foto: archiv Týdne