Profesor ekonomie Nouriel Roubini přes současné slušné hospodářské výsledky firem a lepší krátkodobé výhledy analytiků trvá na tom, že globální ekonomiku čeká další vlna recese. Má přijít mezi roky 2010 a 2011. Podle Roubiniho k ní dojde kvůli kombinaci vládních dluhů, nezaměstnanosti a vyšší ceně ropy.
"Dokonalá kombinace fiskálních deficitů, rostoucích výnosů státních dluhopisů, slabých firemních zisků (navíc podporovaných hlavně úsporami, nikoli růstem - pozn. red.) a nezaměstnanosti může stáhnout světovou ekonomiku do recese na její druhé dno," napsal Roubini ve své zprávě.
ČTĚTE TAKÉ: Roubini překvapil trhy. Jeho komentář poslal akcie vzhůru
Končí světová recese?
Globální ekonomika podle něj zahájí cestu z recese na konci roku 2009. Ekonomika Spojených států podle něj v příštích dvou letech poroste tempem kolem jednoho procenta, nikoli tří procent, o kterých podle Roubiniho hovoří většina komentátorů.
Hlavním problémem bude nezaměstnanost
Roubini svoji prognózu opírá především o zhoršování vývoje na americkém nemovitostním trhu a na trhu práce. Říká, že trh práce přispěje k dalšímu 13 až 18procentnímu poklesu cen nemovitostí a stlačí je v rámci celých Spojených států od jejich maxim o 45 procent.
Ve výsledku Roubini předpovídá další tlak na finanční sektor, který bude čelit tvrdším podmínkám, než jaké podstoupil v rámci zátěžových testů. "Stress testy předpokládaly v nejhorší variantě nezaměstnanost na úrovni 10,3 procenta v roce 2010. Realita však bude horší." Podle profesora ekonomie z newyorské univerzity bude ve Spojených státech až 11 procent nezaměstnaných.
ČTĚTE TAKÉ: HDP eurozóny klesalo rychleji, než se čekalo
Ruští ekonomové: Krize nás postihne více, než tvrdí Kreml
Čínské hospodářství stále roste. Na úvěr
Rozvíjející se trhy se podle něj budou vyvíjet lépe, protože "paradoxně" mají lepší základy než mnoho rozvinutých ekonomik. "Jsme blíže konci finanční krize, než jsme byli před půl rokem, ale cesta z ní bude ještě velmi klikatá a s mnoha vlnami," uzavírá Nouriel Roubini.
Foto: Reuters