Roubini: Před krizí se neschováte
28.01.2009 16:27
Podle amerického profesora ekonomie Nouriela Roubiniho je pro současnou hospodářskou krizi typická jedna věc: obrovská propojenost trhů a ekonomik, která umožnila rozšíření původního problému špatně zajištěných hypoték v USA na celosvětovou ekonomickou krizi. Předpovídá proto, že rozvojové země budou brzy následovat vyspělé ekonomiky a rovněž vstoupí do recese.
Roubini se ve svém rozhovoru pro TV Bloomberg zmínil o Číně, jejíž ekonomický růst podle něj brzy zpomalí na méně než pět procent. Odhadl rovněž, že ve Spojených státech přijde o práci celkem šest milionů lidí a míra nezaměstnanosti se vyšplhá na devět procent. V roce 2010 podle profesora newyorské univerzity americká ekonomika vzroste nejlépe o jediné procento; problémem bude hlavně dlouhodobý pokles soukromé spotřeby.
"Před krizí neunikne nikdo," řekl Bloombergu Roubini. "Poprvé v historii čelíme globální synchronizované recesi. Trhy jsou perfektně korelované a to samé platí v podstatě i o ekonomikách jednotlivých zemí. Proto je tato recese závažnější, než na jaké jsme byli zvyklí z minulosti."
Roubini souhlasí s názorem, že by americká vláda měla znárodnit největší banky, protože výše jejich ztrát pravděpodobně přesáhne výši jejich aktiv, což by je nevyhnutelně dohnalo k bankrotu. Zpětnou privatizaci těchto bank vidí v horizontu dvou až tří let.
"Asi nikdo nesouhlasí s dlouhodobým znárodněním bank, avšak pokud se k tomuto kroku nesáhne vůbec, skončí americká ekonomika jako Japonsko v 90. letech. To by bylo mnohem horší. Je lepší do postižených bank vstoupit, "vyčistit" je a poté je prodat zpět do soukromých rukou," míní Roubini.
Nutno dodat, že Roubinimu podobné lehce kontroverzní prognózy prozatím vycházejí. Již v červenci 2006 předpověděl finanční krizi a v únoru 2008 odhadl, že se většina velkých amerických bank dostane do existenčních problémů, které nakonec bude muset řešit vláda. V rozhovoru pro Bloomberg byl opět velmi konkrétní a bude zajímavé sledovat, do jaké míry se jeho předpovědi vyplní.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.