Státy by měly zareagovat na robotizaci, řekl slovenský ministr

Ekonomika
15. 7. 2016 19:00
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a její slovenský protějšek Ján Richter.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a její slovenský protějšek Ján Richter.

Zavádění nových technologií do výroby mění podmínky na trhu práce, státy by se proto měly zabývat možnostmi kvalitního celoživotního vzdělávání a úpravou pravidel zaměstnávání lidí. Po neformální schůzce ministrů členských zemí evropské osmadvacítky odpovědných za zaměstnanost a sociální politiku to novinářům řekl slovenský ministr sociálních věcí Ján Richter. Změny pracovního práva by podle něj ale neměly snížit sociální ochranu zaměstnanců.

"Ukazuje se, že technologické změny mají dva vlivy. Likvidují některá pracovní místa a mění kvalifikační požadavky na pracovníky v mnoha profesích nebo vytvářejí nové profese. Musíme reagovat na to, co s těmi, kteří nebudou s to se přizpůsobit novým podmínkám," uvedl Richter.

Ministr řekl, že podle studie Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj může být s ohledem na využívání digitalizace a robotizace ohroženo 12 procent pracovních míst. Novou analýzu v této oblasti by měl vypracovat evropský hospodářský a sociální výbor.

Podle Richtera bude také potřeba upravit pravidla zaměstnávání lidí. "Sociální ochrana pracovníků nemůže být obětována v zájmu flexibility. Flexibilita je důležitá, ale v případě změn jednotlivých zákoníků práce nemůže být na úkor sociálního zajištění a postavení zaměstnanců," řekl ministr.

Členka Evropské komise Marianne Thyssenová uvedla, že je třeba zajistit hladký průběh v případě změny pracovního místa i souvislosti se stěhováním lidí mezi státy. "Lidé se pohybují i přes hranice. Je třeba zajistit přenos práv a ulehčit přechod mezi pracovními místy," řekla eurokomisařka.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ