Lidský kapitál
Světová banka bude státy hodnotit jinak, má pro to důvod
11.10.2018 10:36
Skupina Světové banky představila nový systém, který státy hodnotí na základě jejich schopnosti rozvíjet lidský kapitál. Cílem kroku je přimět vlády, aby efektivněji investovaly do vzdělání a zdravotnictví. Informovala o tom agentura Reuters.
Nejhůře si v "Indexu lidského kapitálu" vedly africké země, přičemž na posledním místě se v žebříčku hodnocení umístily Čad a Jižní Súdán. Nejlépe si naopak vedl Singapur, za nímž následovaly Jižní Korea, Japonsko a Hongkong.
Pořadí hodnotí budoucí potenciál produkce a příjmů pro občany 157 zemí a v konečném důsledku potenciální hospodářský růst těchto zemí. Žebříček se opírá o hodnocení zdravotnictví, vzdělávání a očekávané průměrné délky života v daných státech.
Index byl představen na zasedání SB a Mezinárodního měnového fondu (MMF) na indonéském ostrově Bali.
V průměru 56 procent dnes narozených dětí podle indexu ztratí více než polovinu svých potenciálních celoživotních příjmů, protože vlády neinvestovaly dostatečně, aby zajistily, zdraví a vzdělání svých občanů a nepřipravily je tak lépe na pracovní život.
Prezident SB Jim Yong Kim řekl, že žebříček hodnocení pravděpodobně bude kontroverzní, ale zdůraznil, že prvotním cílem je zajistit, aby vlády více a lépe investovaly do svých občanů. "Chceme upoutat pozornost na krizi, o které si myslíme, že je reálná. Souvisí s produktivitou a s hospodářským růstem," doplnil s tím, že index byl přijat jednomyslně.
V Čadu by podle indexu produktivita a potenciál výdělků nové generace představovaly jen asi 29 procent z potenciálu za ideálních podmínek. Pro srovnání, nejlépe hodnocený Singapur podle žebříčku naplňuje 88 procent svého potenciálu.
Světová banka zároveň varovala, že automatizace a umělá inteligence v nadcházejících letech odstraní řadu pracovních míst s nízkou kvalifikací. Pro lidi s nižším vzděláním a horším zdravím tak bude těžší najít práci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.