Světové burzy padají volným pádem, trh ovládla panika
10.10.2008 09:24 Aktualizováno 10.10. 10:11
Americké akcie jsou nejlevnější za posledních pět let poté, co včera ztratily 7,3 procenta ze své hodnoty podle indexu DJIA. Tokijská burza pak zažila druhý největší propad ve své historii. Největší evropské trhy pak ztrácejí téměř deset procent. "Jsme ve volném pádu, reálné ukazatele byly vyhozeny z okna," uvedl pro CNN Money Phil Orlando, investiční stratég Federated Investors.
Pražská burza se po svém zahájení propadá o 13,36 procenta. S akciemi AAA Auto burza kvůli více než pětinovému propadu ceny pozastavila na čtvrt hodiny obchodování. Více než pětinu v úvodu ztrácely i akcie developerů Orco a ECM, banky Erste, majitelky České spořitelny, nebo mediální skupiny CME. Kolem 9:50 se prodejní nápor zmírnil. Akcie CME byly slabší o 18,8 procenta na 598 korun, akcie Erste o 18,5 procenta na 560 korun, Orco odepisovaly 18,1 procenta na 224 korun a akcie ECM propadaly o 13,5 procenta na 238 korun.
ĆTĚTE TAKÉ: České akcie klesly nejníž od roku 2004
O panické hrůze investorů svědčí ukazatel volatility na newyorské burze, který je rekordně vysoko, když dosáhl hodnoty téměř 64. "Investoři ztratili důvěru v cokoliv," popsal šílenství na trhu Orlando. Jen z amerických kapitálových trhů se včera vypařila hodnota ve výši 900 miliard dolarů.
Akcie na burzách v západní Evropě zahájily obchodování prudkým propadem, podobně jako další burzy ve světě. Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po deváté hodině našeho času ztrácel kolem osmi procent a pohyboval se blízko 847 bodů. Ocitl se tak nejníže za více než pět let.
Nejhůře jsou na tom burzy v Londýně a Frankfurtu. Jejich hlavní indexy v prvních minutách obchodování vykazovaly pokles až o deset procent. Nejvíce opět klesají banky, kde nejsou výjimkou propady o deset procent a více. Britská banka Barclays oslabila o více než 15 procent, španělská Santander si odepsala téměř deset procent, akcie další britské banky HSBC klesly skoro o pět procent. Oslabují také akcie ropných společností, na které nepříznivě působí další pokles cen ropy. Koncern BP tak oslabil zhruba o osm procent, akcie Royal Dutch Shell si odepsaly šest procent. Vídeňská burza dokonce zastavila obchodování minimálně do dvanácti hodin našeho času.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.