Na Wall Street pokračuje výsledková sezona za 3. čtvrtletí. Kromě hitu toho týdne v podobě výsledků bankovních domů čekali investoři především na obrázek hospodaření technologických gigantů. A ti nezklamali - úterní výsledky Intelu oživily obchodování na burze ze dne na den, a ve čtvrtek solidní stav IT sektoru podtrhly Google a IBM.
Největší světový internetový vyhledávač Google zvýšil ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 27 procent na rekordních 1,64 miliardy dolarů. Tržby společnosti stouply o sedm procent na 5,94 miliardy dolarů. Šlo o první zrychlení růstu od začátku recese v USA v prosinci 2007.
"Nejhorší část recese je zjevně za námi," uvedl generální ředitel společnosti Eric Schmidt. Dodal, že Google se zajímá o významnější akvizice a mohl by každý rok nebo dva koupit některou velkou firmu.
ČTĚTE TAKÉ: JPMorgan překvapila, od června vydělala 3,6 miliardy USD
Překvapení Goldman Sachs: obří zisky a rekordní prémie
Meredith Whitneyová poslala trhy dolů
Za rekordními zisky a posílením tržeb je především oživení trhu s internetovou reklamou a větší podíl internetových nákupů ze strany spotřebitelů. Akcie Googlu po zveřejnění výsledků posílily o více než tři procenta. Od poloviny března si tak připsaly již přes 80 procent.
IBM se soustředí na servis
Počítačové společnosti IBM vzrostl ve 3. čtvrtletí čistý zisk o 14 procent na 3,2 miliardy USD. Firma navíc letos již podruhé zvýšila výhled zisku na letošní rok (9,85 USD na akcii oproti odhadům analytiků 9,78), přestože tržby klesly o 7 procent na 23,6 miliardy USD. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se však tržby zvýšily o procento.
Recese donutila firmy šetřit, a pro technologické společnosti je proto těžké získat nové klienty. Hodnota nových kontraktů na technologické služby, které IBM ve čtvrtletí podepsala, činila 11,8 miliardy USD. Meziročně se snížila o sedm procent.
ČTĚTE TAKÉ: Americká burza prorazila magickou hranici 10 tisíc bodů
Navzdory poklesu tržeb se IBM daří zvyšovat zisk. Je to díky strategii firmy. IBM se zaměřuje hlavně na outsourcing a další služby, které firmám šetří peníze a pro IBM jsou ziskovější než prodej hardwaru.
Foto: Tomáš Nosil, archiv