Nejhorší fáze nynější globální finanční krize svět teprve čeká a v příštích několika měsících je možné očekávat pád jedné z velkých amerických bank. Řekl to dnes na finanční konferenci v Singapuru bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Kenneth Rogoff.
"Spojené státy ještě nejsou za vodou. Myslím, že finanční krize je asi tak v půli cesty. Dokonce bych řekl, že to nejhorší teprve přijde," řekl Rogoff. "V příštích měsících už nebudou krachovat jen středně velké banky, ale zažijeme něco velkého, co se bude týkat některé z velkých investičních nebo komerčních bank," dodal Rogoff, který je nyní profesorem ekonomie na Harvardově univerzitě a v MMF působil v letech 2001-2004.
Rogoff předpovídá, že známky ukončování krize budou mít podobu zvýšené konsolidace a propojování ve finančním sektoru. Bývalý šéfekonom fondu vyslovil názor, že možná ve své současné podobě nebudou existovat ani nynější dvě velké americké hypoteční instituce Fannie Mae a Freddie Mac. Ty mají kvůli hypoteční krizi finanční problémy a vláda jim slíbila pomoc v případě nouze.
Rogoff se domnívá, že celý finanční sektor se v minulých letech předimenzoval a nyní se musí zmenšit. Některé banky před těžkostmi nezachrání ani mnohamiliardové investice bohatých státních fondů z Asie a Blízkého východu, dodal.
Foto: archiv