Spolupráce na stavbě dvou konkurenčních plynovodů Turkům nevadí. Zastávají totiž názor, že spolu Nabucco a South Stream nesoupeří, nýbrž se budou vzájemně doplňovat. Rusko a Evropská unie, které se na jednotlivých projektech podílí, však tento názor nesdílí.
"Nikdy jsme Nabucco a South Stream nevnímali jako konkurenční projekty. Akceptovali jsme je jako dvě komplementární iniciativy," uvedl turecký ministr energetiky Taner Yildiz. Stejný názor má i turecký premiér Recep Tayyip Erdogan: "Projekty Nabucco a South Stream považujeme za paralelní," sdělil pro portál Day.az.
ČTĚTE TAKÉ: Postavíme Nabucco, podepsali politici. Otázky zůstávají
Turci tak reagují na poplašné zprávy médií, které varují, že je existence Nabucca ohrožena. Necelý měsíc poté, co Nabucco dostalo zelenou, totiž turecký premiér podepsal dohodu s Vladimírem Putinem. Tomu přislíbil spolupráci na budování ruského South Streamu.
Zavděčí se Turci všem?
Podle Andreje Kortunova, prezidenta organizace New Eurasia Foundation se Turecko snaží balancovat mezi oběma stranami a podporovat soupeřící projekty stejnou měrou. Vydrží však sedět na dvou židlích? "Můžeme se stát partnerem South Streamu a zároveň zachovat věrnost Nabuccu," tvrdí Yildiz.
"Země se nechce stát rukojmím Ruska, proto se bude podílet i na Nabuccu. Na druhé straně si turecká vláda uvědomuje, že je Rusko strategickým partnerem. Proto bude moskevské iniciativy nadále podporovat," řekl Kortunov pro zpravodajský portál Euronews.
Nevraživost zůstává
Samotné země, které o vybudování jednotlivých plynovodů usilují, turecký idealismus postrádají.
"South Stream a Nabucco si konkurují. Turecko sice přistoupilo na dohodu o výstavbě Nabucca, kontrakt na dodávky však účastníci podepíší až koncem roku. Pokud si zajistíme podporu Turecka, můžeme realizaci Nabucca zpomalit," napsala 5. srpna tisková agentura Ferghana.ru.
ČTĚTE TAKÉ: Nad plynovodem nabucco se stahují mračna
"Rusko se do plánování South Streamu pustilo z jediného důvodu. Bojí se, že by Nabucco mohl omezit jeho vliv. A samozřejmě má zájem, aby země střední a východní Evropy nadále závisely na jeho plynu," napsal server turkishweekly.com.
Foto: www.nabucco-pipeline.com