Velké nesnáze ve velké Číně

Ekonomika
27. 7. 2013 15:00
Čína, Šanghaj.
Čína, Šanghaj.

Enormní boom "šedého bankovnictví" v Číně představuje pro druhou největší ekonomiku světa časovanou bombu. Její výbuch může předčit americkou finanční krizi z roku 2008.

Čínský výrobní motor se stále více zadrhává a říši středu se nedaří vysněný přechod k ekonomice, kterou táhne domácí spotřeba. Dominový efekt nákazy už dokonce pociťují obchodní partneři Číny i velké mezinárodní korporace, které si od čínského trhu mnoho slibovaly: zpomaluje export Japonska, jemuž nepomohl zboží do Číny prodat ani slabší jen. Velký pád zažil technologický gigant Apple, který ve druhém čtvrtletí v Číně prodal o šestinu méně telefonů a tabletů.

"Zpomalení čínské ekonomiky začíná být nebezpečnější," varoval Jasuo Jamamoto, ekonom Výzkumného institutu Mizuho v Tokiu. A čínské stíny padají už i na firmy z Česka. O 0,4 procenta méně letos prodala v Číně automobilka Škoda Auto, pro niž je tamní trh vůbec největším.

"V prvních šesti měsících letošního roku dodala Škoda čínským zákazníkům 120 200 vozů a udržela se tedy na úrovni loňského roku," řekl TÝDNU mluvčí automobilky Tomáš Kubík. Při růstu čínského hospodářství o více než sedm procent se však tento výsledek jeví jako neúspěch. Škoda sice podle Kubíka připisuje propad v poptávce generační obměně automobilů, ale vyhlídky jsou nejisté.

Čtěte TÝDEN.


* Co je šedé bankovnictví v Číně?

* Proč zažilo obrovský boom?

* Jaké problémy může tamní ekonomice způsobit?

Odpovědi se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 29. července 2013.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ