Zatímco ministři průmyslu zemí EU se na pátečním mimořádném jednání v Bruselu nedohodli jak postupovat v případu Opel, je na světě rámcová dohoda, která by německou automobilku mohla zachránit. Na překlenovacím úvěru v objemu 1,5 miliardy eur (asi 40,2 miliardy Kč) pro Opel se dohodla americká automobilka General Motors s kanadským výrobcem autodílů Magna International za účasti zástupců německé vlády.
Vyjednávači ale stále pracují na podrobnostech dohody. Ta by mohla být oznámena v horizontu několika hodin. Dohoda předpokládá, že Magna poskytne krátkodobé financování a stane se prioritním vyjednávacím partnerem Opelu.
Dohoda má řešit i ochranu Opelu před věřiteli v případě, že mateřská GM vyhlásí v USA bankrot. Kanadská Magna tak ze hry "vyšachovala" dalšího zájemce o vstup do Opelu - italskou automobilku Fiat.
"Dosáhli jsme rámcové dohody. Cílem je doladit co nejvíce podrobností, než se bude konat schůzka s (německou kancléřkou Angelou) Merkelovou, aby dnes mohla být podepsána předběžná dohoda," uvedl již odpoledne jeden ze zdrojů přítomných jednání, kterého citovala agentura Reuters.
Ministři k řešení nedospěli
Méně jasno měli o řešení situace automobilky Opel evropští ministři. Český ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský v pátek prohlásil, že zatím žádné řešení není.
"Německá strana nám narýsovala takovou architekturu, jak by k tomu řešení mělo dojít. Ale je tam spousta nedořešených otázek. Ještě není vidět konec," uvedl Tošovský. "Ale všichni jsme se shodli na tom, že je potřeba dodržovat podmínky, které jsme si v EU stanovili. Tedy žádný diskriminační přístup, žádný národní zájem, žádné zvýhodňování," dodal.
Jedná se i v Berlíně
Paralelní jednání vedou v Berlíně i zástupci německých úřadů, majitelů Opelu a případných zájemců o něj. Schůze byla kvůli rozhovorům mezi General Motors a Magnou posunuta. Podle zdrojů agentury AP se vstup kanadské společnosti Magna do automobilky Opel německé vládě zamlouvá.
ČTĚTE TAKÉ: Pro převzetí Opelu chce německá vláda Fiat či Magnu
Křeče automobilek: zásnuby Opelu s Fiatem se komplikují
Předseda zemské vlády spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Jürgen Rüttgers řekl, že páteční schůzka v Berlíně podle něj přinese řešení. Podle ministra hospodářství Karla-Theodora zu Guttenberga však nelze zaručit, že se kýženého výsledku dosáhne už na dnešní schůzce. Bude prý mimo jiné záležet na tom, jak dohoda General Motors s Magnou dopadne.
Foto: Reuters a ČTK