Až o 90 procent poklesly restauracím v centru Prahy tržby oproti loňskému roku. Třetina z nich se proto chystá zavřít a téměř polovina předpokládá, že vzhledem k současným pandemickým opatřením kvůli šíření covidu-19 bude muset zavřít "pouze" dočasně.
Nepříznivé vyhlídky restaurací v centru hlavního města zveřejnil Petr Bauer, předseda Asociace zaměstnanců a provozovatelů pohostinství, která tyto podniky sdružuje.
"Situace je nadále velmi komplikovaná a tu takzvanou vatu, kterou nám doporučovala ministryně spravedlnosti, jsme už všichni vyčerpali. Přes léto částečně nahradili výpadek zahraničních hostů čeští turisté, ale už v létě byly propady tržeb okolo šedesáti až sedmdesáti procent," řekl Bauer.
Zavíraní podniků
Dodal, že s příchodem podzimu a omezení provozu restaurací se mnozí dostali na úplné dno. "Obrat počítáme ve stokorunách a náklady v desítkách tisíc denně. Za této situace se začínají provozy zavírat," poznamenal Bauer.
Jeho slova potvrzují i provozovatelé podniku v centru metropole Křivánkovi, kteří se rozhodli na několik měsíců zavřít. "I při placení nájmu to je levnější než s obrovskou ztrátou provozovat restauraci. Nejsme si jistí, jak dlouho bude trvat současné omezení, ale k dočasnému uzavření nás vede i plánovaná likvidace zahrádek ze strany magistrátu," uvedla Dana Křivánková.
Český svaz pivovarů a sladoven nedávno uvedl, že ekonomická ztráta českého pivovarského oboru dosáhla mezi březnem a květnem částky 4,7 miliardy korun. Nejvíce zasažené byly restaurace, hospody a bary. Prodej piva tak v tomto jarním období klesl o 55 procent, tedy o 728 tisíc hektolitrů. Mezi nejpostiženější patří místa závislá na cestovním ruchu, tedy především Praha, ale třeba také Karlovy Vary.
Omezení zahrádek?
Podle Petra Bauera z Asociace zaměstnanců a provozovatelů pohostinství (POHO) je nyní klíčové jednání s pražským magistrátem, který i v době pandemie pokračuje na projektu takzvaného Hradebního korza a chce vypovědět většinu nájemních smluv na zahrádky v centru města. Jde o území pražského Starého a Nového Města mezi mostem Legií u Národního divadla a Štefánikovým mostem u Revoluční ulice.
"Hradební korzo je jednou z nejdůležitějších lokalit pražského centra. Dnes však funguje každá část zvlášť, a proto chceme celé území propojit a vytvořit příjemnou třídu světové úrovně. Plánujeme vysazení nových stromořadí a s nimi související použití zasakovacích povrchů nebo umístění jednotného městského mobiliáře," řekl před časem první náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09 a STAN - Spojené síly pro Prahu).
Podle Petra Bauera z POHO se už magistrát kvůli projektu Hradebního korza chystá vypovídat nájmy zahrádkám v centru města a argumentuje bezpečností provozu na Královské cestě a v okolí. "Ovšem používá k tomu čísla z minulých let, kdy tu ještě byli nějací turisté, a vůbec s námi o svém plánu nejednal. Vlastně o tom nejedná s nikým, radnice Prahy 1 byla překvapena stejně jako my. Doufám, že ještě bude prostor k dohodě," věří Bauer.
Rozhodnou následující týdny
Výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová potvrdila, že pohostinství a s ním provázané pivovarnictví utrpělo při koronavirové krizi výrazné ztráty. "Většina hospodských sice v červnu znovu otevřela, ale o tom, jestli přežijí, budou rozhodovat následující týdny," řekla Ferencová.
Pro další období bude podle ní klíčové, aby vláda a další úřady pokračovaly v podpoře nejvíce zasažených sektorů, včetně pohostinství, a současně je nezatěžovaly novými administrativními a regulačními opatřeními.
"Přestože jsou mnohé hospody a restaurace ještě otevřené, rozhodně nemáme vyhráno. Poptávka je stále v řadě míst utlumena, zatímco náklady se vrací do původní výše. Zejména v turistických lokalitách potřebují restaurace stejnou pomoc jako hotely a lázně. Měl by vzniknout - podle vzoru cestovního ruchu - národní program podpory gastronomie," navrhl Luboš Kastner, spoluzakladatel restaurační skupiny Hospodska.