Maďarsko se obává, že ruská společnost Surgutněftěgaz ovlivní výstavbu plynovodu Nabucco. Podle odborníků učinilo Rusko další krok k vytvoření energetické závislosti Evropy na jeho surovinách.
Téměř čtvrtina akcií rafinérie MOL, největší ropné společnosti v zemi, získala minulý týden ruského vlastníka. Investor tento podíl koupil od rakouského energetického gigantu OMV a zaplatil za něj 1,4 miliardy eur.
Jak velký vliv Rusové získají?
Maďarští politici reagovali na tuto zprávu negativně. "Surgutněftěgaz sice neovlivní rozhodování ohledně samotného ropovodu. Pokud však protlačí svého kandidáta do správní rady, získá přístup ke strategickým informacím o projektu," varuje v deníku Kommersant Zsolt Németh, předseda zahraničního výboru maďarského parlamentu.
"Surgutněftěgaz považujeme výhradně za finančního investora," snaží se uklidnit veřejnost vedení společnosti. Top management se už přesto pustil do změny stanov. Konkrétně chce zpřísnit pravidlo o zveřejňování identity konečných vlastníků akcií. "Kdo tak neučiní, přijde o hlasovací práva," píše ruský zpravodajský server Lenta.ru.
ČTĚTE TAKÉ: Maďaři kritizují politické triky Rakušanů podporující OMV
Zástupci Surgutněfěgaz odmítli obchod komentovat. Stejně tak Gazprom. Na otázku Kommersantu, zda bude ruský investor zasahovat do výstavby Nabucca, neodpověděl. "Rusko nemá jakoukoliv možnost zablokovat výstavbu Nabucca přes MOL," tvrdí analytik Lev Snykov.
Nabucco nebo South Stream?
Rusové mají několik důvodů, proč výstavbu plynovodu zablokovat nebo alespoň pozdržet. Bývalé země Sovětského svazu dnes z velké části zásobují svými surovinami a chtějí, aby tento trend pokračoval. K tomu jim má posloužit plynovod South Stream, který Gazprom plánuje vést po dnu Černého moře.
Nabucco má představovat alternativní zdroj plynu pro země střední a východní Evropy. O projektu se začalo reálně diskutovat po lednové plynové krizi, kdy byla Evropa několik dní bez ruského plynu.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek: Nabucco je zárukou nezávislosti EU
Přestože Maďaři s rostoucím vlivem ruských investorů příliš spokojeni nejsou, zatím se nevyslovili, který z konkurenčních projektů podpoří. Bývalý premiér Ferenc Gyurcsány potvrdil účast na projektu South Stream. Později tento slib odvolal a slovně podpořil Nabucco, který má vést plyn ze střední Asie a Blízkého východu. Nový předseda vlády Gordon Bajnai se mezi dvěma variantami zatím ještě nerozhodl.
Foto: ČTK/AP