Už jen 21 dní dělí diváky od kinopremiéry filmu režiséra Viktora Tauše (50) Amerikánka.
Amerikánka vypráví svůj příběh netradičním stylizovaným jazykem, který připomíná surrealistický gejzír plný barev, života a snů. Byť ve filmu není jediná realistická scéna, intenzivní pocit reality mysl diváka ani na chvíli neopustí. Nic není skutečné, a přesto úplně všechno, co diváci na plátně uvidí, skutečné je. Příběh. Postavy. Jizvy. Všechno je autentické. Děti hrají opravdové postavy opuštěných dětí, a jelikož jsou samy převážně z dětských domovů, sytí příběhy svých postav vlastními osudy.
"Je to skutečný příběh desítek tisíc dětí, které vyrůstaly v dětských domovech v komunistickém Československu," říká o svém filmu Viktor Tauš, jenž předlohu dívky Amerikánky potkal v 90. letech na ulici, kde sám žil jako bezdomovec. "Byli jsme součástí první generace obětí svobody. Lidé bez domova, to byly tenkrát především tisícovky dětí, které vyrůstaly samy, bez rodičů, v socialistických dětských domovech." O více než 25 let později oživil filmové zpracování dávné vzpomínky jako mlhavé obrazy z hlubin říše fantazie. Dospělá žena se noří do spletitého labyrintu své paměti a pomalu skládá vlastní příběh opuštěné dívky, která s fotografií otce žijícího v Americe a nezlomnou nadějí, že se za ním jednou vydá, překonává vše, co před ni život postaví.
Amerikánku ve filmu ztvárňují tři herečky - Klára Kitto, Julie Šoucová a Pavla Beretová, jimž bylo v době natáčení 9, 17 a 38 let. "Pro mě to bylo tři a půl roku společného života. Divokého, bláznivého, objevného, někdy strašně těžkého a nekonečně krásného. Nikdy nepřestanu být vděčná, že jsem tuhle cestu mohla jít. Byla plná zázraků," svěřila se na konci natáčení herečka Pavla Beretová, která si pochvaluje i stylizaci filmu. "Já mám stylizaci ráda. Mám pocit, že se více dotýká reality než realismus. Ten ve výsledku jen napodobuje, ale stylizace se může více dotknout autentických emocí a pocitů, protože je vypráví skrze symbol a ten nejde napodobit, jen naplnit a žít," vysvětlila herečka.
Film podpořila společnost SERVIS-24 Real Estate Project. Převzala totiž areál bývalého ČKD Slaný a právě o něj projevili zájem filmaři. "Bylo nám ctí účastnit se natáčení a nahlédnout pod pokličku tohoto zajímavého projektu, který bude mít premiéru 26. září," řekl SEDMIČCE majitel firmy Jan Čermák, jenž pomáhá, jak může. Například zakoupil i několik kusů knihy Amerikánka, která byla právem označena jako umělecké dílo. Skrze 129 fotografií kniha vypráví nejen příběh hrdinky inscenace, ale zachycuje také tvůrce Amerikánky i další spřátelené soubory a umělce, kteří zůstávali ve spojení s diváky i během pandemie covidu-19, jak jen to bylo možné. Tím Jan Čermák podpořil nejen celý projekt, ale též nadaci, jež se věnuje pomoci dětem z dětských domovů.