16. a 17. srpen 1968: Studenti: „Šijete na nás boudu!"
16.08.2008 06:00 Srpen 1968
Šestnáctý srpnový den roku 1968 připadl na pátek a sedmnáctý na sobotu. Z titulní strany sobotních Květů se smála Naďa Urbánková. Lidová demokracie spočítala, jak se národ finančně zmáhá. Rudé právo přetisklo televizní projev Vasila Biľaka a zahrozilo studentům, kteří si prý „pletou demokratizaci s výtržnictvím".
Smrkovský k raportu!
Předsednictvo ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ) odsoudilo demonstraci asi 300 převážně mladých lidí před budovou ÚV KSČ, která se odehrála 8. srpna. Noviny ze soboty 17. srpna přetiskly prohlášení, v němž vedení strany „takové počínání, při kterém je pro některé osoby diskuse pouhou záminkou k výtržnictví a hrubému chování, právem odsoudilo". Co se vlastně 8. srpna stalo? S odstupem čtyřiceti let bychom celou akci hodnotili jako pokojnou protestní demonstraci opozice vůči vládní straně. Skupince mladých lidí začalo docházet, že celý obrodný proces je více mocenským soubojem mezi pražskými a moskevskými bolševiky, než pokusem o demokratické změny v zemi. Dav před budovou ústředního výboru proto skandoval radikální hesla typu „Šijou na nás boudu!", „Vylezte ven!", „Máte strach?", „Smrkovský k raportu." Na svou dobu radikální hesla komunisti odsoudili jako „nebezpečné jednání proti úsilí poctivých lidí o demokratickou obrodu společnosti". Potíž byla v tom, že část předsednictva ÚV KSČ už v té době skutečně „ušila boudu", když takzvaným „zvacím dopisem" souhlasila s vojenským zásahem Moskvy.
Peníze a vzdělání
Čechoslováci byli při penězích. Za první pololetí roku 1968 utráceli více než před rokem. „Rychlý růst osobní spotřeby, charakterizující první letošní pololetí, pokračuje. Maloobchodní obrat za 7 měsíců je letos o 10,9 procenta větší." Páteční Lidová demokracie si pohrávala i s dalšími čísly. Odhadovala počty studentů, kteří se budou zajímat o rehabilitace s úmyslem dokončit z politických důvodů dříve znemožněná vysokoškolská studia. Mělo jít až o dva tisíce lidí a prý bude problém, aby se vměstnali na stávající univerzity. Jednadvacátý srpen však problém vyřešil, o politicky perzekvované studenty se konsolidované stranické buňky na univerzitách opět přestaly zajímat.
Příspěvek k socialismu
Šéf rumunských komunistů Nicolae Ceauşescu podepsal na Pražském hradě Smlouvu o vzájemné spolupráci a pomoci. Lidová demokracie z pátku 16. srpna zdůraznila, že podle prezidenta Ludvíka Svobody bude smlouva „naším společným příspěvkem k dalšímu upevnění síly a jednoty celého společenství socialistických zemí".
Biľakovo tlachání
Čtyři dny před okupací nikdo netušil, že mezi zrádce patří i člen předsednictva ÚV KSČ Vasil Biľak, který v pátek večer 16. listopadu vystoupil v Televizních novinách. Sobotní tisk pak celý jeho výstup zveřejnil. Veřejnost se nejvíce zajímala o výsledky aktuálního jednání několika členů předsednictva strany s politickým byrem ÚV Komunistické strany Sovětského svazu. Biľak doslova řekl: „Atmosféra jednání byla taková, jaká má být mezi dvěma bratrskými stranami, které mají společný cíl a řídí se společnou marxisticko-leninskou ideologií, tj. atmosféra soudružská, úplně otevřená, bez zastírání faktů. Jednali jsme jako rovný s rovným, jako bratr s bratrem." Dějiny prokázaly, že Biľak televizním divákům nelhal. O bratrské invazi již bylo rozhodnuto, soudruh Biľak jen jako „rovný s rovným" projednával detaily operace.
Urbánková a špagety
Každou sobotu vycházel populární časopis Květy. Vydání ze 17. srpna 1968 představilo na titulní straně zpěvačku Naďu Urbánkovou a uvnitř čísla recept na selské špagety, do kterých patřil tuňák a čerstvé houby.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.