Třináct aktivistů z mezinárodní organizace Greenpeace obsadilo v pondělí nad ránem komín hnědouhelné elektrárny Prunéřov na severozápadě Čech. Chtějí tak zvýšit zájem české i světové veřejnosti o kauzu, kvůli které minulý týden rezignoval ministr životního prostředí Jan Dusík. "Za patnáct let, co se ochraně životního prostředí věnuji, jsem tak brutální politický tlak na schválení projektu ještě nezažil," tvrdí vedoucí akce Jan Rovenský.
Na komín vás vylezlo třináct. Můžete přiblížit "složení týmu"?
V porovnání s loňskou akcí jde o účast výrazně mezinárodní. Jsou tu aktivisté Greenpeace ze sedmi zemí Evropy. Kromě Čechů tu jsou lidé například z Francie, Rakouska, Německa, Velké Británie či Finska.
PSALI JSME: Aktivisté Greenpeace obsadili komín elektrárny Prunéřov
Aktivisté Greenpeace vylezli v Prunéřově na komín
Jak dlouho hodláte na komíně setrvat?
Začali jsme dnes někdy před pátou hodinou ranní, a jak dlouho tu zůstaneme, záleží na tom, jakým způsobem se nově jmenovaný ministr životního prostředí Šebesta k Prunéřovu postaví. Pokud by se rozhodnutí o dostavbě mělo dále odkládat, bral bych to za důkaz toho, že šlo jen o to, dosadit na ministerstvo člověka, který bude k plánům ČEZ vstřícnější. Co se týče samotného rozhodnutí, doufáme v negativní stanovisko. Pokud takové nebude, obávám se, že pan Šebesta byl skutečně dosazen s jediným důvodem - vyjít plánům ČEZ vstříc.
Jak dlouho bude nově jmenovanému ministrovi životního prostředí podle vás vydání stanoviska k dostavbě elektrárny trvat?
To nevím. Pokud by tu zprávu nevydal do voleb, pak je zjevné, že tak dlouho tu vydržet nedokážeme. Jsme schopni tu vydržet několik dní. My ale nestojíme o to, aby tuto konkrétní informaci měl ČEZ, protože by jim to umožnilo na naši akci reagovat efektivněji, než když neví, kdy co uděláme.
Jak jste se na bivakování na komíně elektrárny vybavili?
Nic zvláštního jsme si s sebou nepřinesli. Za chvíli začneme na plošině číslo pět ve výšce 250 metrů budovat kemp, takže potom už moc nahoru a dolů chodit nebudeme. Co se týče toalety, máme s sebou spoustu igelitových pytlíků, které si potom s sebou zase odneseme zpátky.
ČTĚTE TAKÉ: Jako kozel zahradníkem, říkají zelení o Šebestovi
Ministr Dusík rezignoval. Kvůli elektrárně Prunéřov
Jaké dopady by mělo použití zastaralé technologie při dostavbě elektrárny?
Roční emise oxidu uhličitého by byly v případě toho kritického bloku při použití moderní a šetrnější technologie o půl milionu tun nižší. Při předpokládané životnosti elektrárny 30 let jde o 15 milionů oxidu uhličitého. Pouze rozdílnou technologií je možné do ovzduší vypustit dvojnásobek emisí.
Čeho chcete okupováním komína dosáhnout?
Neočekávám, že by premiér Fischer na základě naší aktivity své rozhodnutí o jmenování pana Šebesty změnil. Hlavně si od akce slibujeme, že o ní budou mluvit média i politici. Určitě to zvýší pozornost ohledně toho, jak bude ve věci pan Šebesta dále postupovat. Báli jsme se, že zájem o kauzu opadne, přitom jde o veřejný zájem. Navíc jsme chtěli upozornit na problematiku rekonstrukce elektrárny Prunéřov světovou veřejnost. To už se z části podařilo. Světové sdělovací prostředky se v souvislosti s Indonésií o Prunéřov zajímaly jako o jednu z největších kauz v České republice (do procesu posuzování záměru na životní prostředí EIA se zapojily i Federativní státy Mikronésie a požádaly ministerstvo životního prostředí o negativní stanovisko - pozn. red.).
Foto: ČTK