Novela zákona
Bém: Ještě letos obchody se syntetickými drogami skončí
16.03.2011 17:01 Původní zpráva
Kamenné obchody prodávající takzvané nové drogy ještě letos skončí. Tvrdí to poslanec Pavel Bém, z jehož iniciativy vzešla novela, díky níž by se na seznamu zakázaných látek mohlo ocitnout dalších 33 nebezpečných přísad. Vyhráno však zákonodárci ještě nemají. V boji proti dealerům a prodejcům drog je totiž brzdí ústava.
V úterý odpoledne Poslanecká sněmovna jednohlasně odsouhlasila novelu, která by se měla stát bičem na obchody, jež prodávají takzvané syntetické drogy. Tyto návykové látky jsou velmi nebezpečné. Jsou vyrobeny z nejrůznějších přísad a oslovují zejména mladou generaci. "Tímto se věci mění. Konečně výroba těchto látek bude nelegální a zmizí to z těch shopů," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ poslanec Pavel Bém.
Krátké ruce práva
Problém se týká zejména velkých měst a Karvinska, kde se podobné obchody objevují nejvíce. Podle Béma je vysoce pravděpodobné, že je ještě během letošního roku jejich majitelé zavřou. "Jsem si jist, že zmizí z českých a moravských měst, ale ta nabídka zůstane v elektronické podobě na internetu. Na to současná legislativa nedosáhne," potvrdil Bém.
Přestože se nepředpokládá, že by Senát nový zákon neschválil, vyhráno Česko ještě nemá. "Samozřejmě, že se může stát, že ti výrobci změní složení těch drog a budou je vyrábět z něčeho, co ještě na seznamu není. Proto zde musí ale fungovat rychlá legislativa, která dokáže v krátkosti reagovat," vysvětlil Bém. Současný legislativní systém je totiž velmi složitý a potřebuje několik měsíců. Poslanci se proto shodují, že je potřeba celý systém zjednodušit.
Vláda versus ústava
Jiří Štětina z Věcí veřejných vidí řešení v tom, že by seznam zakázaných látek rozšiřovalo ministerstvo zdravotnictví svou vyhláškou. Proces by se tím výrazně zrychlil. "S tím úplně nesouhlasím, protože si myslím, že by to měla být vláda, kdo bude novelizovat tuto oblast," oponoval Bém.
A právě zde je kámen úrazu. Ústava České republiky totiž striktně definuje, že proces přijímání nových zákonů leží na bedrech Poslanecké sněmovny, Senátu a prezidenta. Dá se tak předpokládat, že pokud budou poslanci trvat na změně pravidel, nastane bitva právníků. "Debata nebude triviální, už teď je jasné, že se budeme pohybovat na hraně zákona," dodal Bém.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.