Bodové odpustky v ohrožení. Licenci nemá ani Most
07.08.2008 08:30 Původní zpráva
Měl to být způsob, jak řidičům kompenzovat přísné postihy bodového systému. Jenže vyhláška o umazávání bodů čelí bouři kritiky. Její odpůrci namítají, že nezlepší bezpečnost na silnicích a je šitá na míru soukromé firmě z Mostu. Nyní navíc není jasné, zda vedení tamního autodromu stihne do září vyhovět všem podmínkám, aby mohlo stovkám zájemců rozdávat dopravní odpustky.
Řidiči ze všech koutů republiky se už za necelý měsíc měli začít sjíždět do Mostu. Právě cvičiště tamního autodromu totiž jako jediné v Česku splňuje podmínky pro získání licence, která společnosti umožní školit řidiče v bezpečné jízdě.
Každému, kdo si kurz zaplatí, odepíšeme tři trestné body, slíbilo na jaře ministerstvo dopravy. O možnost nechat si umazat body přicházejí pouze ti největší piráti, kteří na kontě buď mají přes deset černých puntíků, nebo spáchali závažný dopravní přestupek.
TAKÉ ČTĚTE: Odmazání bodů zvýhodní jednu firmu, tvrdí konkurence
Jenže necelý měsíc před termínem, kdy měla novinka odstartovat, v zemi dosud neexistuje ani jedno oficiální školicí středisko. "Teprve v pátek se chystáme podat žádost na krajský úřad, aby nám povolil kurzy vedoucí k odpočtu bodů. Snad to do konce měsíce stihneme," prozradil on-line deníku TÝDEN.CZ vedoucí školitel mosteckého polygonu Jiří Patera.
Jak má umazávání bodů fungovat? |
* přihlásit se na kurz bezpečné jízdy může každý, jeho absolvování je dobrovolné a nikdo je nemá nařízené * aby se vám po jeho skončení odečetly tři trestné body, musíte splňovat dvě podmínky: nemít na kontě více než 10 bodů a žádný z nich pro vážný dopravní přestupek (nad 5 bodů) * kurz je jednodenní a skládá se ze dvou částí: tříhodinové teorie (styl bezpečné jízdy) a o půl hodiny delší výcvik v praxi (jízda ve smyku a další kritické situace) * cena školení zatím není stanovena; vyšplhá se však minimálně na hranici pěti tisíc korun |
Do areálu přitom denně volají desítky lidí, kteří by rádi výcvik zaměřený na zdokonalení jízdních schopností absolvovali a ulehčili tak svému bodovému kontu.
"I pro nás bylo velmi obtížné vyhovět nastaveným parametrům. Nejtěžší je sehnat kvalifikované lidi s dlouholetou praxí, jak to vyžaduje předpis," dodává Patera.
Podle ministerstva dopravy však není žádný důvod k panice. "Jsem přesvědčen, že potíže mosteckého polygonu jsou jen administrativního rázu a přechodné," míní Jakub Ptačinský z tiskového oddělení úřadu.
Přínos vyhlášky je sporný
Sama myšlenka dopravních "odpustků" čelí už od svého počátku lavině nespokojených hlasů. Její přínos je podle odborníků na dopravní bezpečnost minimálně sporný. "Piráti silnic nepotřebují zvyšovat sebevědomí jízdou ve smyku. Oni umějí ovládat své vozy až příliš dobře. Je nutné na ně působit spíše psychologicky," říká předseda Klubu autoškol Bohumil Hejhal.
Ještě častěji odpůrci vyhlášky upozorňují na fakt, že v platném znění evidentně zvýhodňuje jedinou společnost - Autodrom Most. Jenom ona v zemi totiž disponuje kyvnou deskou simulující jízdu ve smyku.
Pořízení desky vyjde na desítky milionů korun a do povinné výbavy školicích středisek ji prosadil poslanec Oldřich Vojíř (ODS) - sám také z Mostu.
"Lze z toho vycítit byznys. Umazávání bodů je hra o velké peníze, která nemá s bezpečností silničního provozu nic společného," hořekuje Hejhal.
Vojířovu iniciativu však "kryjí" i vyšší místa. "Máme dost autoškol garážového typu. Chceme naopak řidiče vychovávat moderními způsoby," nastiňuje Ptačinský.
A dodává, že úřad zvažuje, že vypíše dotační program pro další firmy, které by měly zájem speciální výbavu dokoupit. Podle představ ministerstva by se tak do budoucna měla objevit školicí střediska v každém ze čtrnácti krajů. "V jakém časovém horizontu se to podaří, však zatím netušíme," přiznává Ptačinský.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.