Když se šéf sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD snaží zasáhnout do dějin, sklízí posměch. Prezidentská volba, jíž na Hradě předsedal, nepředstavuje výjimku. Vlček se v neděli hájil na TV Prima. Bylo to nešťastné stejně jako jeho role ve Španělském sále.
Ještě před startem prezidentské volby ujišťoval šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), jak svědomitě se připravoval na každou variantu. Realita ale předčila jeho očekávání. Ještě před volbou se těšil, že vedle něj bude sedět Přemysl Sobotka ze Senátu pro případ, že by se mu udělalo špatně nebo kdyby „z toho všeho začal zvracet".
Po krachu volby se dokonce Pražským hradem šířila zpráva, že zkolaboval. Jeho vystoupení na TV Prima prokázalo, že je zdravý. To je ale zhruba tak vše, o čem se mu podařilo přesvědčit.
ČTĚTE TAKÉ: Ani třetí kolo nerozhodlo
Originálně působilo především jeho vysvětlení, proč se společná schůze poslanců a senátorů zvrhla ve frašku. Jako jeden z důvodů uvedl veřejnou volbu, mezi jejíž zastánce patřili hlavně politici z jeho strany.
Pak přidal i svérázný politologický exkurz. "Diváci viděli důsledky politiky, která se neodehrává jen v České republice, ale v celém světě," řekl. Podle něj za to může hospodářská situace na planetě. Svou myšlenku bohužel nerozvedl.
Potom se Vlček pustil do úvah o domácí politické situaci. "Je smutný pohled na taková jednání. Ve sněmovně to bývá ještě horší," vyprávěl. "Já se snažím, vždyť vidíte, že se snažím. Přece mám ve sněmovně různé citáty. Měli by se nad nimi zamyslet. Jsou cíleny na to, co se skutečně děje na politické scéně." Na Vlčovy citáty se poslanci těší. Zahajuje s nimi každou schůzi. Namísto sebereflexe ale u poslanců vyvolávají veselí.
Citátový přeborník mezi politiky se chvíli stavěl do pozice ublíženého kvůli tomu, co se v pátek a sobotu dělo na Hradě: "Řídil jsem schůzi jedenáct hodin. Byl bych zvědavý, kdo by to zvládl," litoval se Vlček.
ČTĚTE TAKÉ: Ostudná volba
V pátek dlouho váhal, zda po jedenadvacáté hodině ukončit schůzi. Učinil tak až poté, co ho k tomu vybídl šéf komunistů Vojtěch Filip. "Filip nebyl sám. Křičeli na mě všichni. Budu chtít, aby mi do toho nikdo nekecal. Křičeli na mě ze všech stran."
Částečné podpory se Vlčkovi dostalo hned ve studiu. Šéf Senátu Přemysl Sobotka z ODS souhlasil s tím, že předseda sněmovny řídil schůzi přesně podle jednacího řádu, jenže při každém Vlčkově proslovu se Sobotka usmíval.
Miloslav Vlček se předsedou sněmovny stal úplnou náhodou. Zvolení dosud málo známého politika se v roce 2006 stalo součástí dohod o odblokování sněmovny po volebním patu. Jeho pobyt ve funkci byl vždy označován za dočasný.
Foto: ČTK