Budeme šetřit. A to tvrdě, slibuje premiér Fischer
11.05.2009 10:00 Rozhovor
Premiér Jan Fischer se při startu své vlády představuje jako „zlý muž". Politikům vzkazuje, že není loutka a nehodlá poslouchat jako na vojně. „V mé vládě se bude pracovat a šetřit, nebudou to žádné pastýřské zpěvy," říká.
Dotýká se vás, když v novinách čtete, že jste „loutka"?
Ano, lidsky se mě to dotýká, ale už jsem se s tím vyrovnal. Takže: zaprvé myslím, že loutka nejsem. A zadruhé jsem si o sobě přečetl už i horší věci.
Co třeba?
V jedněch novinách jsem si přečetl svůj životopis, kde se psalo o bývalém komunistovi židovského původu. Já jsem přece jenom starší generace, znám protokoly procesů z padesátých let a ono to tam bylo hrozně podobně. Podpásovky mi vadí, i když jsem věděl předem, že nejdu do akademické debaty.
Napadlo vás někdy, že byste to položil?
Když usínáte nebo se budíte, napadá vás leccos. Ale kromě pár záchvěvů jsem o tom nikdy vážně neuvažoval.
Ani když s vámi politici jednali jako se školákem, když jste si navrhl vlastní tři ministry?
Jako žáček si nepřipadám. A mnohem více než jejich prudká reakce mě vyděsilo to, že se předtím zdráhali o mých námitkách vůbec jednat. Proto jsem jim musel dát najevo, že jsem člověk, který má své názory. Chtěl jsem kvalitu a v případě ministrů průmyslu a financí jsem tu kvalitu získal.
ČTĚTE TAKÉ: FOTOREPORTÁŽ: Jak začala pracovat Fischerova vláda
Znamená to, že u třetího sporného jména, ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové, jste se smířil s nekvalitou?
Nechtěl bych, aby to vyznělo takto osobně. Ohledně spravedlnosti jsem měl svoji představu, kterou jsem dal najevo. Fatální to ale nebylo, to východisko je rozumné.
Nehrála v jejím případě roli i obava z přílišné rozvernosti? Na internetu o sobě psala, že má ráda „sex před jídlem a jídlo po sexu".
Neberu všechno smrtelně vážně. Se zájmem jsem si to přečetl a i pro mě to bylo osvěžující. Spolu jsme o tom ale nemluvili. Kdybych měl usuzovat podle mediálního obrazu, byť stavěného na reálných výrocích, tak už bych se z toho úplně zbláznil.
A co jiný ohled - bývalé členství v KSČ? Ve vládě máte takových lidí - kromě sebe - několik. Byla to věc, nad kterou jste se v roce 20. výročí sametové revoluce zamýšlel?
To je jejich osobní věc a vyjma sebe sama o tom nejsem ochoten promluvit ani slovo, to by mi připadalo nevkusné. Tento aspekt jsem vůbec nezkoumal, beru je pouze jako odborníky. Veškerou odpovědnost za ty lidi včetně jejich bývalého členství v KSČ vzali na sebe ti, kdo je nominovali.
Podle ústavy má ale odpovědnost za výběr ministrů jediný člověk, premiér.
Ano, já jsem také za ně odpovědnost převzal a budu se s nimi ucházet o důvěru. Morální aspekty nechme na zvážení těch, kdo je nominovali, kdo vládu jmenuje a kdo jí vysloví důvěru.
Jak jste se srovnal s vlastním angažmá v KSČ?
Srovnávám se s tím už dvacet let a věděl jsem, že se teď ta otázka nepochybně otevře. Mé tehdejší rozhodnutí mi nedělá radost a pyšný na ně nejsem. Morální deficit cítím stále, na druhou stranu spousta lidí ještě na konci 80. let klepala na dveře partajních sekretariátů, ale protože už to nestihli, udělali pak ctnost z toho, že ve straně nebyli. To odmítám.
Říkáte, že jako premiér nebudete loutka. Jak bude tedy vaše vláda fungovat?
Programové prohlášení vznikne jako dokument svébytné vlády, zodpovědné sněmovně, ne stranickým sekretariátům. Je dost věcí, kde si vláda bude počínat autonomně a konzultace potřebovat nebude; jinde zapotřebí budou. Ale nesdílím názor, že kdo komunikuje, ten poslouchá - to platí možná na vojně, ale tu už mám dost dlouho za sebou. Na něco takového rozhodně nejsem připraven.
Jak to bude vypadat v praxi? Ministr financí Eduard Janota avizuje, že sestaví velmi úsporný rozpočet, přitom hlavně ČSSD začíná před volbami slibovat všechno všem. To nejde dohromady.
Státní rozpočet je věc bytostně politická. A bohužel padl do období mandátu této vlády, která nevznikla na základě volebních programů. Vláda se nemůže téhle úlohy zbavit, proto nelze postupovat jinak, než že rozpočet připraví jako technokratický dokument s jediným cílem: nedopustit rozpočtovou rozmařilost, která by přinesla velké turbulence. I těch 150 miliard schodku, který zatím předpokládám, je obrovské číslo.
Ale je vám jasné, že budete čelit politickým tlakům, protože takový rozpočet by stranám znemožnil plnit volební sliby.
Připravíme „politicky sterilní" dokument, který nebude zohledňovat žádné volební sliby. A ten do 30. září předložíme sněmovně. Pak proběhnou parlamentní volby a podle jejich výsledku začne politická licitace. Buď si nová vláda tento technokratický rozpočet osvojí, anebo si do něj promítne své představy a sliby.
Naplánujete-li rozpočet založený na škrtech a zmrazení platů či důchodů, pak vaše vláda asi nebude moc populární...
Nejde o popularitu, já jsem ke všem žebříčkům hodně chladný. Jsem osoba stále nepolitická a hodlám jí zůstat. Má vláda musí pracovat. Všem svým novým kolegům jsem zdůrazňoval: šetrnost a hledání rezerv bude alfa a omega všeho. Bude to tvrdá bitva s čísly, žádné pastýřské zpěvy.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo povede Evropu? Klaus a Fischer se prý dohodli
Foto: Jan Zátorsky, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.