Bursík chce zdražit skládky a odměnit recyklaci odpadu
27.02.2009 17:20 Původní zpráva Aktualizováno 27.02. 17:45
Budete třídit odpad, nebo tvrdě zaplatíte. To je vzkaz ministra životního prostředí Martina Bursíka. Ten představil návrh nového odpadového zákona.
ČTĚTE TAKÉ: Česko je první v EU v třídění a recyklaci plastů
"My potřebujeme ekonomicky zatížit skládky, aby se víc třídilo," řekl ministr Bursík. Jinými slovy: ušetří ten, kdo bude odpad třídit. Naopak lidé, kteří vše vyhazují do jedné popelnice, si připlatí. A to výrazně: zaplatí za popelnici až tisíc korun, tedy dvojnásobek stávající částky 500 korun. Podle Bursíkova návrhu se platba za popelnici rozdělí do dvou položek. Paušál bude až 250 korun. Zbylých 750 korun bude pohyblivá částka, která by se snižovala podle toho, jak svědomitě občan třídil odpad.
Ministerstvo si také chce posvítit na obce. Ty by měly třídění pomoci tím, že zajistí lidem dostatek nádob na tříděný odpad.
Proč je nový návrh zákona tak přísný? Polovina nevytříděného smetí, které dnes končí na skladkách, je podle ministra Bursíka biologicky rozložitelný odpad. Ten už nyní dokážeme zpracovávat. "Dal by se využít v kompostárnách nebo v bioplynových stanicích. Kdyby to tak všechno odteď fungovalo, mohli bychom do pěti let jezdit na biopalivo," dodal Bursík.
Dvě třetiny smetí nikdo netřídí
Na skládkách končí až 70 procent komunálního odpadu. Od roku 2011 dojde ke zvýšení poplatků za každou tunu nevytříděného odpadu, která míří na skládky V roce 2015 tato částka vzroste až na 1 300 korun. Každá skládka musí mít také rezervu pro případ havárie.
ČTĚTE TAKÉ: Biopaliva: zatím víc škody než užitku
Na odpadcích vydělá zhruba 150 obcí, které mají na svém území skládku. Těm by z částky za skladovanou tunu připadlo až 500 korun. "Je to taková kompenzace za to, že mají skládku," vysvětlil Bursík. O zbytek se podělí kraj a Státní fond životního prostředí, kteří budou muset získané peníze znovu investovat do oblasti životního prostředí, zejména právě do odpadového hospodářství.
Taškám zdarma odzvoní
Pokud Bursík svůj návrh prosadí, obchodníci nebudou moci rozdávat jednorázové nákupní tašky zdarma. "To by mělo motivovat lidi k tomu, aby používali tašky víckrát," řekl Bursík. Prodejci jich podle ministerstva životního prostředí ročně rozdají až tři miliardy, což představuje 9 tisíc tun plastů za rok.
Cenu za jednorázovou tašku si bude každý obchodník určovat sám. "Pokud se ale budou obchodníci snažit vyzrát na zákon a za tašku si budou účtovat například 15 haléřů, stanoví minimální cenu ministerstvo financí," dodal.
Foto: ČTK, Jan Zátorsky, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.