Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) za popularizaci výzkumu letos získala vědecká novinářka Pavla Hubálková. Rada o tom informovala po svém dnešním zasedání v tiskové zprávě. Hubálková se věnuje popularizaci a komunikaci vědy v českém i mezinárodním kontextu. Loni cenu získal biochemik Jan Konvalinka. RVVI předsedá ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09).
"V oblasti popularizace vědy je důležité, aby komunikace k veřejnosti probíhala způsobem, který je srozumitelný, opírá se o pozitivní příklady a motivuje zejména mladou generaci ke kariéře ve vědě. Přesně v tomto duchu se nese právě i práce doktorky Hubálkové. Těším se, až jí budu moci ocenění osobně předat," uvedl Ženíšek. Cenu by měla Hubálková převzít do konce roku v Praze.
Hubálková píše vědecko-popularizační články a rozhovory pro česká média, věnuje se i školení vědců v komunikaci s veřejností. Je spoluautorkou knihy o komunikaci vědy s názvem "Science Communication. Úvod do komunikace vědy". Informování o vědě se věnuje i na sociálních sítích, publikuje například seriál Ženy ve vědě. Je autorkou newsletteru Píšu o vědě, ten se zaměřuje především na úspěchy českých výzkumníků, kteří působí v Česku i v zahraničí.
Hubálková vystudovala klinickou biochemii na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, získala doktorát v oboru Neurovědy na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Je držitelkou Fulbrightova stipendia, které jí umožnilo stáž ve Spojených státech, kde sledovala, jak se věnují popularizaci a informování o vědě na špičkových zahraničních pracovištích.
Ocenění v minulosti vedle Konvalinky získali například novinář Ivan Boháček, neuropatolog a spisovatel František Koukolík, geolog a klimatolog Václav Cílek, botanik Václav Větvička nebo astrofyzik Jiří Grygar. Uděluje se jednou ročně vědeckým pracovníkům, ale také novinářům, učitelům, podnikatelům, cestovatelům a průkopníkům, kteří popularizují poznání, publikují k tématům vědy a techniky a předávají své poznatky o vědeckých výsledcích nejširší veřejnosti. Ocenění je spojené s odměnou až 400.000 korun, vyplývá z informací na webu RVVI.