U Jablunkova se propadl železniční tunel
15.11.2009 12:20 Aktualizováno 15.11. 17:20
Na Frýdecko-Místecku se v neděli ráno propadl dosud nedokončený železniční tunel, místo prohledávali hasiči a policisté. Podle mluvčího frýdecko-místecké policie Ivana Žurovce ale nebylo pravděpodobné, že by v troskách někdo zůstal. Železniční doprava na Slovensko byla až do 16.30 zcela zastavena, protože statik báňských záchranářů prověřoval stabilitu sousedního funkčního tunelu.
Cestující využívali náhradní autobusovou dopravu. Škoda způsobená sesuvem se podle stavební firmy Subterra bude pohybovat v desítkách milionů korun.
"Doprava byla obnovena. Jako první tunelem projela prázdná souprava desetikilometrovou rychlostí. Nyní už budou jezdit vlaky i s lidmi," řekla mluvčí Čerských drah Radka Pistoriusová.
ČTĚTE TAKÉ: Most se zřítil, PR firma očišťovala. Nyní chce cenu
Stavebním dělníkům se strop nově raženého železničního tunelu, který má propojit Českou a Slovenskou republiku, propadl v neděli ráno před 07.00. "Zavalený úsek je dlouhý asi 70 metrů. Na povrchu vznikl kráter s plochou asi 150 na 50 metrů. Podle dostupných informací v tunelu v době zřícení nikdo nebyl. Prostor hasiči a policisté prohledávají pro jistotu," vysvětlil Žurovec.
"Utekli jsme pryč"
Stavební dělníci, kteří na místě pracovali uvedli, že zemina se začala uvolňovat ještě brzo ráno v době, kdy se střídala noční směna s ranní. "Začalo se to drolit a sypat. Utekli jsme pryč. Všechno jsme tam nechali. Nářadí i techniku. Vše je nyní zasypáno," řekl novinářům jeden z dělníků.
Policisté podle mluvčího nyní společně s odborníky zjišťují příčinu havárie. Vyslýchají svědky a budou provádět ohledání místa nehody. "Případ se bude vyšetřovat jako podezření z trestného činu obecného ohrožení. Bližší informace budeme mít v dalších dnech," zakončil Žurovec.
ČTĚTE TAKÉ: Proč spadl most na vlak? Jistily ho dřevěné špalíky
Tunel razila společnost Subterra. "Škoda je značná. Zatím ji nemůžeme vyčíslit. Pohybovat se bude v řádech desítek milionů korun," řekl mluvčí společnosti Vladislav Beneš. Dodal, že do škody se promítne jak zničené zařízení, tak i náklady na sanační práce.
Pistoriusová dodala, že původně měla být doprava omezena jen do 12.00. Později ale bylo uzavření tunelu prodlouženo do 16.00. "Už ráno jsme organizovali náhradní autobusovou dopravu mezi stanicemi Jablunkov-Návsí a slovenskou Čadcou," řekla.
Dodala, že zpoždění měl jen jeden mezinárodní rychlík. "Cestující z prvního vlaku, který neprojel, museli počat, až se nám podaří zorganizovat autobusy," vysvětlila. Dodala, že celkem se omezení od rána do 16.00 dotklo sedmi mezinárodních rychlíků a tří regionálních spojů.
Komplikace už dříve
Podle Beneše se podobné komplikace staly už na jaře. "Byly ale rozsahem nesrovnatelně menší. Společného s dnešní událostí měly jen komplikované geologické, geotechnické a hydrologické podmínky v nadloží tunelu," uvedl. Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla řekl, že podobné komplikace se daly očekávat. "Od začátku stavby jsme o problematickém nadloží věděli," vysvětlil.
Stavba tunelu dlouhého 600 metrů začala předloni v říjnu a dokončena by podle původních plánů měla být v listopadu 2011. "Zda se zřícení stropu a zavalení tunelu nějak projeví na termínu dokončení stavby ještě nevíme. Na toto hodnocení je příliš brzo," uvedl Beneš.
Foto: ČTK a HZSMSK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.