Zahraniční pomoc
Černý požádal ministra, aby vláda umožnila převozy pacientů do Německa
23.02.2021 13:00
Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby vláda formálně oslovila Německo kvůli převozu pacientů za hranice. Řekl to na úterní tiskové konferenci. Původně avizoval, že Česko se do zahraničí obrátí, až budou nemocnice naplněné z 90 procent. Země v takové situaci podle něj ještě není. V současné době je volných míst asi 15 procent, vyčerpat by se ale mohly za dva až tři týdny, dodal. Česká a německá strana se rozcházejí v informacích tom, kolik lůžek bylo Česku nabídnuto.
"Pan ministr má ode mě žádost, aby česká vláda formálně o tu pomoc požádala, jelikož je to nezbytná podmínka německé strany, aby začaly faktické převozy těchto pacientů," uvedl Černý. Opakovaně o ně požádaly nemocnice v Chebu a Sokolově i Karlovarský kraj.
O tom, že české nemocnice jsou na hraně svých kapacit, ministerstvo informovalo už 5. února. Podle Černého Německo nyní nabízí devět lůžek. "Mohu ukázat korespondenci od německé strany," dodal. V médiích se ale objevují informace od německých přestavitelů, že žádné limity pro počty pacientů nestanovilo. "Nemám pro to vysvětlení," řekl k tomu Černý.
Minulou středu ministr zdravotnictví uvedl, že bude o pomoci uvažovat. "Jde spíš o symbolickou pomoc, protože my v Česku potřebujeme tisíce lůžek, nikoliv desítky či stovky, ale pokud bychom se dostali do situace, že by nám ty desítky pomohly, pak samozřejmě pomoc využijeme," uvedl tehdy.
Spory jsou také o to, kdo přesně má o aktivaci pomoci ze zahraničí požádat. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu před odletem do Krakova novinářům řekl, že to má udělat krajská koordinátorka intenzivní péče. Karlovarský kraj, ale i starostové a signatáři petic zejména z Chebska žádali vládu o otevření hranic do Německa pro sanitky od počátku roku.
V současné době jsou pacienti denně převáženi kvůli volným kapacitám mezi nemocnicemi. Podílejí se na tom i záchranářské vrtulníky. Od začátku fungování dispečinku intenzivní péče bylo převozů zorganizováno už téměř 450. Někdy pacienti putovali i stovky kilometrů, například z Chebu do Brna nebo z Náchoda do Kyjova.
Lékaři z Karlovarského kraje upozorňují na to, že nemocnice v Německu jsou vzdálené jen desítky kilometrů. Podle krajského koordinátora intenzivní péče pro Prahu Tomáše Vymazala je každý převoz riziko, při těch covidových pacientů ale žádný nezemřel.