Dva černé pátky na kolejích: jedenáct mrtvých
29.12.2008 11:00 Původní zpráva
Dvě největší kolize v kolejové dopravě roku 2008 se odehrály v pátek: 11. dubna v 17 hodin a 53 minut se u Ostravy srazily tramvaje a 8. srpna v 10 hodin 30 minut najel vlak na zřícený most u Studénky. Dohromady si vyžádaly jedenáct životů.
Bylo krátce po druhé odpolední, pátek 8. srpna. Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela se opřel o záchranářské auto a znova spočítal oběti neštěstí, jejichž těla v té chvíli ještě ležela v troskách rychlíku Comenius, který u moravské Studénky najel na zřícený most. Napočítal jich sedm, 26. září však ještě v krakovské nemocnici zemře polská studentka.
ČTĚTE TAKÉ: Proč spadl most na vlak? Jistily ho dřevěné špalíky
"Když se letos v dubnu srazily u Ostravy tramvaje, myslel jsem si, že jsme si v kraji podobné nehody vybrali na několik let dopředu," tvrdil Kůdela chvíli po havárii ve Studénce.
Další tragédie na kolejích |
* 19. května: Lokomotiva společnosti ČD Cargo zezadu narazila do osobního vlaku v Moravanech na Pardubicku. Strojvedoucí zahynul, tři cestující byli lehce zraněni. Ministerstvo dopravy se následně snažilo ovlivnit vyšetřování neštěstí. * 13. září: V Moravičanech u Olomouce se srazil poštovní rychlík s nákladním vlakem, který stál ve stanici. Strojvedoucí rychlíku nehodu nepřežil. * 10. listopadu: Třináct zraněných lidí si vyžádala srážka osobního a nákladního vlaku v železniční stanici Žďírec nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. |
První osudový pátek prožili moravskoslezští záchranáři 11. dubna. Nedaleko Ostravy se u obce Vřesina srazily dvě tramvaje linky číslo pět. Místo nehody připomínalo leteckou havárii. Dole v rokli stály do sebe zaklíněné tramvaje, pole ve svahu se proměnilo v záchranný tábor, na kterém sedmkrát přistál záchranářský vrtulník a kam přijely desítky sanitek, policejních a hasičských vozů. V troskách tramvají zahynuli dva lidé, třetí oběť zemřela v nemocnici.
Tramvajová srážka ostudně prokázala, že v době digitálních zabezpečovacích systémů se v Ostravě jezdilo stejně jako za Rakousko-Uherska. Na jednokolejnou trať vjížděli řidiči ve chvíli, kdy se na určených zastávkách opatřených dvěma kolejemi minuli s protijedoucí soupravou. Stačilo zazmatkovat, zapomenout na střídání nebo se přehlédnout v jízdním řádu, neboť soupravy se v průběhu dne míjely nepravidelně. Přesně to se stalo i čtyřiadvacetiletému řidiči Petru Hrochovi.
Vyšetřování nehody zpočátku naznačovalo, že největší vinu na nehodě nese dopravní podnik. Zvláště poté, co se prokázalo, že společnost před inspekcí zatajila, že po jednokolejné trati už tramvaje jely v protisměru vícekrát. Zázrakem přeživšího řidiče tramvaje dokonce srdnatě hájil i ostravský primátor Petr Kajnar. Později se přesto hlavním podezřelým stává řidič Hroch, který na lavici obžalovaných usedne 6. ledna 2009. Za trestný čin obecného ohrožení mu hrozí až deset let vězení.
ČTĚTE TAKÉ: Srážka tramvají hrozila víckrát, přiznal dopravní podnik
Ještě komplikovaněji se vyvíjí vyšetřování spadlého mostu na železniční koridor u Studénky. Pracovníci firmy Bögl & Krýsl, kteří v době zřícení mostu pracovali na jeho opravě, odmítali vypovídat. Státní zástupce Aleš Kopal vysvětlil, že využili svého práva kvůli nebezpečí trestního stíhání, ale zároveň jejich postup vzhledem k tragickým následkům nehody označil za nevhodný. Podle Kopala zatím nelze odhadnout, kdy se případní viníci skutečně dostanou před soud.
Foto: Karel Šanda, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.