Kmotr Mrázek: pozdravy ze záhrobí
23.12.2008 17:00 Původní zpráva Aktualizováno 24.12. 09:53
Když ještě žil, znali ho jen zasvěcení. Bosse českého podsvětí Františka Mrázka zavraždili před třemi lety a od té doby chodí strašit české politiky. Když před parlamentními volbami v roce 2006 zveřejnil elitní policista Jan Kubice svou zprávu o pronikání organizovaného zločinu do státní správy, odnesl to Jiří Paroubek.
Součástí takzvané "Kubiceho zprávy" byl i archiv, ve kterém si Mrázek shromažďoval kompromitující materiály na politiky, mimo jiné i na předsedu ČSSD.
ČTĚTE TAKÉ: Policejní důstojník prý dával informace Mrázkovi
I před letošními volbami do krajů a Senátu Mrázek zasáhl. Tentokrát se na veřejnosti objevily přepisy jeho hovorů, které dlouhá léta odposlouchávala policie. Napodruhé rána mířila na vládnoucí ODS a její dva významné představitele: Vlastimila Tlustého a Ivana Langera.
Mrázek si vyhlédl Tlustého v roce 2000, když byl šéfem opozičních poslanců za ODS s nadějí na budoucí pozici ministra financí. Svým přátelům říkal Mrázek do telefonu, že je Tlustý "velká deviza do budoucna". A později mluvil i o tom, že je "pan Té" připraven zasáhnout. Když potřeboval kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr změnit zákon, který mu nevyhovoval, Mrázek ho ujišťoval, že to Tlustý zařídí.
Jak to bylo doopravdy, už asi nezjistíme. Víme jen to, že Tlustý disponuje majetky, jejichž původ nechce prokázat. Podle dat, která policie shromáždila, řídil Mrázek poslance Tlustého přes společného známého, lobbistu Igora Šafranka. Úzké kontakty s Šafrankem Tlustý přiznává, trvá však na tom, že se samotným Mrázkem neměl nic společného. "Já jsem rozhodně vědomě organizovanému zločinu nesloužil. Komunikoval jsem se Šafrankem. Jediné, co si vytýkám, je, že mi dlouho trvalo pochopit, že se snaží ze mě dostávat informace. Nevěděl jsem pro koho," reagoval Tlustý.
Langer: Dělal jsem to z entuziasmu
Případ Langer je o řád horší. Jednak proto, že se jedná o současného ministra vnitra, jednak kvůli podezření, že mohl mít Langer z mafiánské hry přímou osobní výhodu. Současný ministr vnitra se angažoval v obchodě, který - jak plyne z odposlechů - byl přímo řízen "kmotrem" Mrázkem. Šlo o prodej velké stavební společnosti IPS tehdy celkem neznámému podnikateli Luďku Sekyrovi.
"Dělal jsem to z čirého patriotismu a zadarmo," brání se ministr s tím, že nevěděl, kdo se za Sekyrou skrývá. Trvá na tom, že s Mrázkem nikdy nepřišel do osobního kontaktu. Vlastenecké úmysly ministra Langera však zpochybňuje fakt, že byl tehdejším obchodním partnerem Sekyry jistý Ivan Kyselý. Ten Langerovi půjčil dva miliony na rekonstrukci domu v Olomouci. Ministr vnitra je tedy podezřelý, že využil svého veřejného postavení a osobně se obohatil - navíc na obchodě řízeném mafiány. Přesto rezignaci nezvažoval.
ČTĚTE TAKÉ: Zveřejnění Kubicovy zprávy bylo protizákonné
Zachycené rozhovory mezi Františkem Mrázkem a jeho "kolegy" o pomocnících z Poslanecké sněmovny jsou možná těmi posledními, které v Česku vyvolaly rozruch. Ve sněmovně prošel na podzim návrh, aby byli za zveřejnění odposlechů trestáni nejen policisté, ale i novináři. Další pokus otisknout odposlechy by tak mohl přijít na pět milionů korun.
Foto: Jan Schejbal, Robert Zlatohlávek, Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.