Nový diář Českých drah na příští rok vyvolal vlnu pozdvižení; je totiž plný nesrovnalostí a sporných území. Tvůrci map neopomněli zařadit například takzvaný Islámský stát, který přitom není uznaný žádným státem. Bezmála pět tisíc výtisků se teď nesmí dále distribuovat. Informaci přinesl server lidovky.cz.
Státní dopravce vydává diáře každý rok; dostávají je vždy v prosinci dodavatelé, odboráři a politici. Na konci letošního roku je však dárek v podobě diáře pravděpodobně nečeká. Na vině je malá mapa Evropy na konci celého sešitu, která zobrazuje hned několik sporných oblastí. Například Krym, který už déle než tři roky okupuje Rusko, vyšrafovali tvůrci v barvách právě Ruska, čímž ho k němu i přiřazují.
"Takto postavená mapa je na obrovské diskuze plné emocí a může vyvolat ublížené reakce. Chápu, že jednotlivé prvky mohou vzbuzovat otázky, co tím autor sleduje. Je však patrná snaha označit všechny aktuální sporná území stejně, takže bych za tím nějaké politické záměry neviděl," řekl serveru Oldřich Krpec z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity.
Mapu vytvořila Kartografie Praha, do diáře ji zařadil dodavatel společnosti Office Depot a odbory Českých drah ji schválily. Podle dostupných informací šíření diářů zastavil až šéf podniku Pavel Krtek.
Podle odborníků má smysl vyšrafovat sporná území s vysvětlivkami, v opačném případě to může být zmatečné. Může to vyvolávat dojem, že dopravce vyjadřuje souhlas s politickými názory.
"U individuálních zakázek, jako je tato, je trochu problém. Podobu, obsah a rozsah mapy určují zákazníci a výsledný produkt je z velké části závislý na jejich požadavcích," uvedl pro lidovky.cz šéfredaktor Jan Ptáček z Kartografie Praha. Obhajuje i nešťastné vyobrazení Islámského státu. "Islámský stát není uznán žádným jiným státem, nicméně toto území v neustále se měnících hranicích skutečně existuje," míní šéfredaktor.
"To není žádný státní útvar ani kvazistátní entita, ale organizace, která kontroluje konkrétní (pohyblivé) území a je považována velkou částí zemí vyspělého světa za teroristickou organizaci. Proč autoři do mapy nezakreslili také kurdská území v Sýrii, Iráku nebo území kontrolovaná protiasadovskou opozicí v Sýrii?" argumentuje Jan Šír z Univerzity Karlovy.