Česko prohrálo arbitráž s Diag Human, zaplatí 9 miliard
13.08.2008 17:57 Aktualizováno 13.08. 22:11
Česká republika prohrála arbitráž s firmou Diag Human, zaplatit musí 8,77 miliardy korun. Firma za to, že jí stát na počátku 90. let zničil její lukrativní obchody s krevní plazmou, požadovala 14 miliard korun. Informoval o tom dnes server Novinky.cz.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS s výsledkem rozhodčího nálezu nesouhlasí. "Případ stojí na chabých důkazních základech, jsme proto závěrem překvapeni," řekl Julínek na mimořádné tiskové konferenci.
O dalším postupu Česka se teprve rozhodne. Julínek se podle svých slov chce nejprve důkladně seznámit s rozsáhlým zdůvodněním arbitrážního verdiktu, který má více než sto stran. Až poté doporučí vládě, jaké kroky by měla podniknout.
Mluvčí úřadu Tomáš Cikrt nicméně již na konci letošního července prohlásil, že pokud arbitráž dopadne ve prospěch Diagu, stát využije možnosti přezkoumání verdiktu dalšími rozhodci.
Že je takovýto postup nejpravděpodobnější, dnes znovu potvrdil i sám Julínek. "Nikdy nebyla dokázána škodná částka. Navrhnu proto kolegům v kabinetu, abychom se proti dnešnímu rozhodnutí bránili," dodal ministr. Konečné rozhodnutí by mělo padnout nejpozději do 10. září.
Denní ztráta na úrocích? Přes milion korun
Závěr arbitráže přisoudil společnosti Diag Human náhradu škody ke konci července 2007, kdy činila 4,1 miliardy korun. Zbytek částky tvoří úroky z prodlení a náklady na řízení. Na vrub státního účtu tak v průběhu sporu naskakovaly denně úroky ve výši 1,3 milionu korun.
Julínek se však brání, že nemohl v kauze postupovat lépe. "Případ jsem pouze zdědil po dřívějších vládách. Přesto si myslím, že i těch 326 milionů, které ministerstvo již před pěti lety vyplatilo, bylo mnohem více, než si společnost zasloužila," útočí ministr.
TAKÉ ČTĚTE: Diag Human: Součková opět prohrála. Soud pokračuje
Do spekulací, zda přesto nebylo možné spor ukončit v některé z dřívějších fázích (konečná částka je více než šedesátkrát vyšší, než společnost původně požadovala), se Julínek nechtěl pouštět. Uvedl pouze, že podle něj nebylo šťastné rozhodnutí řešit případ u arbitráže. "Mám za to, že u běžného soudního procesu byly naše šance vyšší," myslí si.
Šestnáctiletá historie sporu
Případ odstartoval v roce 1992 dopis tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara adresovaný dánské společnosti NovoNordisk, po němž dánská firma přerušila s Diag Human spolupráci. Firma pak obvinila stát, že jí zničil lukrativní obchody s krevní plazmou. Požadovala za to 14 miliard korun.
Obě strany nyní mohou podle pravidel, které si dohodly již v začátku arbitráže v roce 1996, podat do třiceti dnů návrh na přezkum nálezu. Právní zástupce firmy Jan Kalvoda sdělil, že společnost Diag Human se o případném podání návrhu rozhodne až po podrobném prostudování odůvodnění nálezu.
"V jejím rozhodování bude mít význam i postoj České republiky," uvedl a dodal, že Diag Human je připravena zahájit okamžité jednání s českou vládou.
VÝVOJ SPORU SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE
Podle Kalvody se firma jako "projev dobré vůle" rozhodla podmíněně zastavit úročení dlužné částky na dobu 30 dnů. "Pokud se však vláda rozhodne odmítnout jednání a z politických ohledů prodloužit trvání sporu o další měsíce či roky, je společnost Diag Human připravena podat vlastní přezkumný návrh a prokázat další způsobenou škodu, než byla přiznána. Po celou dobu pak budou narůstat i úroky z prodlení," uvedl.
Josef Šťáva se s Českem soudí od roku 1995 a již před pěti lety mu ministerstvo financí muselo vyplatit 326,6 milionu korun. Tato částka byla určena částečným rozhodčím nálezem jako nezpochybnitelná minimální výše ušlého zisku za dobu 1992 až 2000.
Foto: archiv Týdne, ČTK, Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.