Dohoda o plynu se přibližuje. Topolánek letí do Moskvy
09.01.2009 17:19 Aktualizováno 09.01. 20:25
Dohoda o fungování mise pozorovatelů, která je podmínkou pro obnovení dodávek plynu z Ruska, se možná přiblížila. Ukrajina souhlasí s ruskými pozorovateli transportu plynu na svém území, řekl dnes v Kyjevě český premiér a šéf Rady EU Mirek Topolánek.
Podobný příslib dala také ruská strana a je připravena po umístění pozorovací mise zahájit dodávky, které ustaly kvůli sporu obou zemí ohledně plateb za plyn.
"Ukrajinská strana je připravena akceptovat tuto dohodu a reciproční výměnu a podobný příslib mám od ruské strany," řekl Topolánek. Ruská strana stejně jako Ukrajina je podle něj připravena po umístění monitorovací mise zahájit jak dodávky tak tranzit. "Nyní se už řeší - a to není moje role - pouze technické problémy náběhu celého systému," dodal Topolánek.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek letí do Kyjeva. Vyjednávat o plynu
Topolánek v Kyjevě jednal s prezidentem Viktorem Juščenkem a premiérkou Julijí Tymošenkovou. Ve 22:30 SEČ odlétá do Moskvy, kde ho v sobotu čeká schůzka s ruským premiérem Vladimirem Putinem.
Ukrajinský prezident dnes obhajoval dosavadní postup své země. "Ukrajina neukradla ani kubík plynu," řekl Juščenko. "Pro mě je divné, že ruská strana chce problém politizovat," dodal. Ukrajina podle něj garantuje dodávky do Evropské unie, které dostane od Ruska.
Dohoda o pozorovatelských misích je klíčová pro opětovné zahájení dodávek ruského plynu do Evropy. Přes Ukrajinu obvykle putuje 80 procent ruského plynu, který kryje asi 20 procent evropské spotřeby. Od středy ale v důsledku rusko-ukrajinského sporu veškeré dodávky přes Ukrajinu ustaly. Situace v některých evropských zemích proto začíná být kritická.
ČTĚTE TAKÉ: Plynová krize: monitorovací komise si už balí kufry
O rozmístění monitorovací mise Topolánek už ve čtvrtek telefonicky hovořil s Putinem a shodli se na podmínkách rozmístění monitorovacích komisí na všech důležitých místech toku ruského plynu. Mise by měla zahrnovat představitele ruské plynárenské skupiny Gazprom, ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz, Evropské komise a energetických společností z EU. Rozmístění komisí má umožnit obnovení dodávek ruského plynu do zemí EU.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.