Šéfové diplomacií se na pozvání ministra zahraničí Karla Schwazenbergra sjeli na neformální dvoudenní zasedání na zámek v Hluboké nad Vltavou. Ministr prohlásil, že jej potěšila "pozoruhodná evropská solidarita", kterou Evropská unie projevila po demisi Topolánkovy vlády. Podpora od unijních partnerů mu dělá radost, i když zatím prý neví, jak by jí využil.
O současné tíživé situaci ministry zahraničí zemí EU krátce informoval. Vyslovení nedůvěry vládě Poslaneckou sněmovnou totiž vyvolala diskuse, zda a jak výrazně to oslabí nynější české předsednictví EU. "Co se týká vládní situace, tak jsem krátce informoval moje kolegy o vývoji, jak k tomu došlo a jaké jsou ústavní postupy. Které možnosti má prezident, jaké podmínky stanovil pro uchazeče na nového ministerského předsedu," nastínil šéf české diplomacie.
ČTĚTE TAKÉ: Frattini: Musíme podporovat české předsednictví
Na summit EU-Rusko s Klausem
Za české předsednictví Evropské unie povede summit EU-Rusko, který se v květnu uskuteční v Chabarovsku, český prezident Václav Klaus. "Na summit v Chabarovsku, to jsme se domluvili už před několika týdny, že by českou delegaci, tedy v té době ještě předsedající delegaci EU, vedla naše hlava státu," řekl Schwarzenberg.
Naopak na vrcholné schůzce v Praze s novým americkým prezidentem Barackem Obamou bude podle českého ministra v čele unijní delegaci stát i přes demisi vlády premiér Mirek Topolánek. "Mohu vám říct, že jsme si velmi jisti, že to bude premiér Topolánek," prohlásil Schwarzenberg novinářům po prvním dni jednání na jihu Čech.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus unii v projevu nešetřil. Europoslanci odcházeli
Pozvánka pro Lukašenka na posledí chvíli?
Schwarzenberg také oznámil, že Evropská unie se zatím nerozhodla, zda na květnový summit unie a zástupců zemí z bývalého Sovětského svazu pozve i běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Ministři podle Schwarzenberga probírali, v jaké formě by se mělo Bělorusko na setkání podílet. "Byla velmi otevřená diskuse. Zatím není uzavřena," řekl novinářům šéf české diplomacie.
Podle Evropské komise by unie měla s případnou pozvánkou Lukašenkovi, jehož mnozí donedávna označovali za posledního evropského diktátora, počkat až do poslední možné chvíle. "Myslím, že by to bylo příliš brzy," řekla už před jednáním eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová o možnosti pozvat Lukašenka už nyní.
ČTĚTE TAKÉ: Evropská unie pootevřela dveře zemím bývalého SSSR
Svetry a slivovice proti zámecké zimě
Ministr Schwarzneberg nechtěl na pátečním zasedáním šéfů diplomacií ponechat nic náhodě. Myslel i na to, že by jim mohla být v časné jarní době na zámku v Hluboké nad Vltavou zima, proto pro každého z nich nechal připravit svetry a lahve slivovice. Připravit zámek na neformální zasedání nebylo jednoduché, topit se postupně začalo zhruba před třemi týdny. Kvůli mobiliáři totiž mohla teplota vzrůst denně jen o jeden stupeň Celsia.
Svetry chtěl Schwarzenberg ministrům původně předat už na oběd, ale vzhledem k tomu, že se zámek podařilo vytopit na únosných téměř 20 stupňů, nechal překvapení na večeři. Akutně snad nikdo podle ministerstva zahraničí nemusel pro zahřátí otevírat ani slivovici. "Pokud vím, tak toho zatím nikdo nevyužil," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánkova cesta do pekel zvýraznila spor EU a USA
Foto: ČTK, Reuters a AP