Český prezident Václav Klaus si cestu za europoslanci vyloženě užíval. Dobře věděl, že se většina zdejšího establishmentu bude ježit a nazlobeně reagovat na jeho euroskeptické názory. Nemýlil se i proto, že ve svém projevu nikoho a nic nešetřil.
Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering se ráno při vítání Klause, který ze svého hotelu dorazil pěšky, snažil ještě o vřelý tón. "Jsem poctěn a velmi rád, že vás zase vidím. Těšíme se na váš projev," řekl u vchodu na červeném koberci.
CELÝ PROJEV SI PŘEČTĚTE ZDE.
Český prezident se trochu strnule usmíval, nechal se vyfotit před českou a se sebezapřením i před evropskou vlajkou. Úderem jedenácté pak předstoupil před tleskající europoslance.
ČTĚTE TAKÉ: Cohn-Bendit: Nejlepší karnevalová řeč Klause v EP
Projev začal vlastně pozitivně. Evropský parlament je podle něho jedna z klíčových institucí Evropské unie, řekl. Česko nemá jinou alternativu než členství v EU, dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus tvrdě kritizoval EU, europoslanci tleskali i bučeli
A hned nato spustil proud kritiky unijních poměrů. Za omyl označil nikým nekritizovaný předpoklad o jediné možné evropské integraci, tedy ještě větším politickém propojení. Europoslanců se zeptal, zda jsou si vědomi, že často rozhodují o věcech, které by měly zůstat v rukou národních parlamentů.
Sklidil potlesk i bučení
Místy se ozýval potlesk, místy nesouhlasné bučení.
Vrchol nastal, když prezident prohlásil, že systém rozhodování v Evropském parlamentu není klasickou parlamentní demokracií, protože v něm nemá místo druhý, opoziční názor. A když Klaus dodal, že řešením tohoto "defektu" rozhodně není lisabonská smlouva, natož posilování pravomocí europarlamentu, začali zejména socialističtí poslanci za potlesku euroskeptiků opouštět sál.
Na prezidentovi bylo znát, že mu protest nevadí, naopak mu posloužil jako důkaz toho, že lidé v Bruselu prostě odmítají poslouchat názory druhých.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus byl víc ideolog než prezident, kritizuje Roithová
Skutečnost, že jste tu mohl přednést váš projev, svědčí o tom, že máme demokracii, v které každý může vyjádřit svůj názor. To, co se ale nakonec počítá, je většina," řekl zjevně nazlobený Pöttering poté, co Klaus domluvil.
Největší provokatér všech dob
Záplava reakcí ze strany europoslanců na sebe nedala čekat. Odpůrci kritizovali, pozastavovali se nad tím, jak Klaus prezentoval vlastní pravdu bez ohledu na postoje vlády.
"Je sezona karnevalu, Zelení mu proto propůjčují karnevalovou cenu Největšího provokatéra všech dob. Snad nikdo předtím nepronesl lepší karnevalovou řeč," řekl europoslanec za zelené Daniel Cohn-Bendit, který se během prosincové návštěvy na Pražském hradě s Klausem ostře střetl.
Zato příznivci oslavovali jeho útoky na "nedemokratičnost" unie.
Většinou se ale europoslanci shodli, že je Klaus vlastně nepřekvapil, neřekl nic, co by od něho už dříve neslyšeli. Ve své kritice fungování unie a jejího směřování šel ale podle řady názorů dál, než by se čekalo od hlavy státu, navíc hlavy předsednické země.
Po projevu se český prezident přesunul z Evropského parlamentu do nedalekého českého zastoupení při Evropské unii, aby odpověděl na otázky novinářů. Podle neoficiálních informací odmítl tiskovou konferenci přímo v parlamentu. To by ji musel absolvovat po boku předsedy Pötteringa. Na velvyslanectví měl forum sám pro sebe.
"Vybalancovaný" projev
Na úvod Klaus zhodnotil svůj vlastní projev slovy, že byl "vybalancovaný". Pochvaloval si výbornou atmosféru. Líbilo se mu, jak lidé reagovali potleskem i bučením. "Moc jsem si to užil. Horší by bylo ticho, nedostatek zájmu, a to se nestalo. Jen mě překvapilo, že někteří lidé nesou ochotni naslouchat jiným názorům," řekl prezident.
Po půl hodině, kdy neřekl mnoho jiného či ostřejšího, se zvedl a opět zamířil směr Evropský parlament na oběd s jeho předsedou. Jak si nad několika chody oba politici vyměňovali své tolik rozdílné názory, se lze jen dohadovat.
Není sporu o tom, že se Klaus v Bruselu dobře bavil. Bavili se i někteří poslanci, novináři a diplomaté. Jiní bezmocně rozhazovali rukama a nevěřili vlastním uším. Klausův projev rozhodně nepatřil mezi ty uhlazené a zoufale nudné, jakých v Bruselu zaznívá dnes a denně až příliš mnoho. Lze ovšem také dobře pochybovat o tom, že by si přítomní vzali prezidentovo kázání k srdci.
Foto: ČTK