Dělnická strana začíná fungovat jako shromaždiště nejtvrdšího jádra českých neonacistů. Partaj chtějí využít k průniku do politiky. Extremisté si už dokonce zřídili vlastní bezpečnostní jednotku - údajně má zatím dvacet členů a jejím úkolem je chránit stranické vedení. Podobně jako v gardě Národní strany si již chystají i uniformy.
Mezi sty černě oděných mladíků v těžkých botách, kteří v prvomájový čtvrtek mašírovaly Prahou, se proplétali také zvláštní soukromí strážci: členové Ochranných sborů Dělnické strany (OS-DS).
DÁLE ČTĚTE: Prvomájový účet: v ulicích Prahy byl klid
Jednotka vznikla počátkem února jakožto "bezpečnostní pojistka“ radikální strany, která se čím dál víc přibližuje tuzemskému krajně pravicovému undergroundu. Náplň práce? V první fázi ochrana partajních vůdců při veřejných akcích.
Ochranné sbory ale nejsou prvním podobným projektem v Česku, loni na podzim něco podobného spustila Národní strana, která založila polovojenskou Národní gardu. Lidé z Dělnické strany na to šli zřejmě ještě přímočařeji a nepříliš originálně, možná proto, aby nebylo pochyb, odkud vycházely. Paralelní armádní strukturu si budovali také Hitlerovi národní socialisté - termín "ochranné sbory" se velmi blíží českému překladu pro Schutzstaffel čili SS.
DÁLE ČTĚTE: Národní garda vybrala své vojáky
Neonacistický magnet
Letos činí rozpočet sborů dvě stě tisíc korun, už se prý také chystají uniformy (zatím musejí "hlídači" chodit s páskou a oděni v černé barvě). "Zájem o vstup do Ochranných sborů Dělnické strany projevily do této chvíle desítky uchazečů. Členem se jich doposud stalo zhruba dvacet," tvrdí předseda DS Tomáš Vandas.
O rekruty nejspíš nouze nebude. Mezi pořadatelskou službou na prvomájovém shromáždění byla k vidění řada přívrženců nejtvrdšího jádra českých neonacistů. Za všechny lze jmenovat Tomáše Kebzu, Antonína Nedvěda nebo Jana Dufka - známé násilníky, kteří již stihli absolvovat jeden či více pobytů za mřížemi.
DÁLE ČTĚTE: České rasistky chystají balíčky do vězení
Neonacisté se zřejmě v Dělnické straně nespokojí jen s úlohou ochrankářů. Podle Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanská společnost mají někdejší vůdci Národního odporu spolu s mladší neonacistickou garniturou v úmyslu využít stranu ke svému vstupu do politiky. První vlaštovkou tohoto trendu může být například Jiří Švehlík, kontaktní osoba strany pro Olomoucký kraj, jenž také v čele sítě P.O.W. organizuje podporu vězněným neonacistům.
Akce na náměstí Jiřího z Poděbrad se aktivně zúčastnil i bývalý šéf Národního odporu Filip Vávra. Ten byl také u zatím posledního pokusu neonacistů etablovat se na politické scéně, když se roku 2001 stal hlavním sekretářem Národně sociálního bloku. Nově vzniklá strana se ovšem kvůli vnitřním neshodám o rok později rozpadla. Zda chce do řad Dělnické strany vstoupit i tento prominentní neonacista, zatím TÝDEN.CZ nezjistil.
Foto: Karel Šanda, ČTK