Čeští neonacisté spustili další <span>polovojenskou jednotku</span>

Domácí
16. 5. 2008 06:30
Zakuklení členové Dělnické strany během prvomájových demonstrací.
Zakuklení členové Dělnické strany během prvomájových demonstrací.

Zakuklení členové Dělnické strany během prvomájových demonstrací.Dělnická strana začíná fungovat jako shromaždiště nejtvrdšího jádra českých neonacistů. Partaj chtějí využít k průniku do politiky. Extremisté si už dokonce zřídili vlastní bezpečnostní jednotku - údajně má zatím dvacet členů a jejím úkolem je chránit stranické vedení. Podobně jako v gardě Národní strany si již chystají i uniformy.

Mezi sty černě oděných mladíků v těžkých botách, kteří v prvomájový čtvrtek mašírovaly Prahou, se proplétali také zvláštní soukromí strážci: členové Ochranných sborů Dělnické strany (OS-DS).

DÁLE ČTĚTE: Prvomájový účet: v ulicích Prahy byl klid

Jednotka vznikla počátkem února jakožto "bezpečnostní pojistka“ radikální strany, která se čím dál víc přibližuje tuzemskému krajně pravicovému undergroundu. Náplň práce? V první fázi ochrana partajních vůdců při veřejných akcích.

Ochranné sbory ale nejsou prvním podobným projektem v Česku, loni na podzim něco podobného spustila Národní strana, která založila polovojenskou Národní gardu. Lidé z Dělnické strany na to šli zřejmě ještě přímočařeji a nepříliš originálně, možná proto, aby nebylo pochyb, odkud vycházely. Paralelní armádní strukturu si budovali také Hitlerovi národní socialisté - termín "ochranné sbory" se velmi blíží českému překladu pro Schutzstaffel čili SS.

DÁLE ČTĚTE: Národní garda vybrala své vojáky

Neonacistický magnet

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas při řečnění.Letos činí rozpočet sborů dvě stě tisíc korun, už se prý také chystají uniformy (zatím musejí "hlídači" chodit s páskou a oděni v černé barvě). "Zájem o vstup do Ochranných sborů Dělnické strany projevily do této chvíle desítky uchazečů. Členem se jich doposud stalo zhruba dvacet," tvrdí předseda DS Tomáš Vandas.

O rekruty nejspíš nouze nebude. Mezi pořadatelskou službou na prvomájovém shromáždění byla k vidění řada přívrženců nejtvrdšího jádra českých neonacistů. Za všechny lze jmenovat Tomáše Kebzu, Antonína Nedvěda nebo Jana Dufka - známé násilníky, kteří již stihli absolvovat jeden či více pobytů za mřížemi.

DÁLE ČTĚTE: České rasistky chystají balíčky do vězení

Neonacisté se zřejmě v Dělnické straně nespokojí jen s úlohou ochrankářů. Podle Ondřeje Cakla ze sdružení Tolerance a občanská společnost mají někdejší vůdci Národního odporu spolu s mladší neonacistickou garniturou v úmyslu využít stranu ke svému vstupu do politiky. První vlaštovkou tohoto trendu může být například Jiří Švehlík, kontaktní osoba strany pro Olomoucký kraj, jenž také v čele sítě P.O.W. organizuje podporu vězněným neonacistům.

Průvod Prahou z 1. května - v čele vlaje prapor Dělnické strany.Akce na náměstí Jiřího z Poděbrad se aktivně zúčastnil i bývalý šéf Národního odporu Filip Vávra. Ten byl také u zatím posledního pokusu neonacistů etablovat se na politické scéně, když se roku 2001 stal hlavním sekretářem Národně sociálního bloku. Nově vzniklá strana se ovšem kvůli vnitřním neshodám o rok později rozpadla. Zda chce do řad Dělnické strany vstoupit i tento prominentní neonacista, zatím TÝDEN.CZ nezjistil.

Foto: Karel Šanda, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ