Do fronty! Schengen nutí Američany zařadit se
30.04.2008 07:00 Původní zpráva
Schengenská pravidla platí sotva čtyři měsíce a už přinesla první efekt: v Česku najednou o čtvrtinu přibylo dlouhodobě žijících Američanů. Jde však pouze o statistický klam, ve skutečnosti si cizinci začali pouze dávat do pořádku doklady.
Steven Bike přijel do Česka před rokem. Dosud nepotřeboval vízum, stačilo mu, aby si jednou za tři měsíce udělal výlet na hranice, a automaticky se mu prodloužilo bezvízové povolení. Se vstupem Česka do Schengenu se vše změnilo: Američané mohou nyní na území členských států pobývat maximálně tři měsíce a pak musejí schengenský prostor na další tři měsíce opustit. Američané žijící v Česku se proto raději zařadili do front u služeben cizinecké policie - mezi stálé "zákazníky" z Ukrajiny, Vietnamu a Mongolska.
Nával na policii, nával na ambasádě
"Dlouhodobých pobytů udělených Američanům opravdu přibývá," říká mluvčí cizinecké policie Kateřina Jirgesová. Americká ambasáda už dokonce zorganizovala seminář, kde svým občanům vysvětlovala, jak si potřebné dokumenty opatřit. "Jsme zavaleni dotazy, snažíme se všechny rady dávat na webové stránky," uvádí Helena Stehlíková z ambasády.
Že se cizinci vypravili na úřady ve velkém, ostatně dokládají i nejnovější policejní statistiky. Zatímco na konci loňského roku vlastnily povolení k dlouhodobému pobytu necelé dva tisíce Američanů, na konci března letošního roku jich bylo téměř dva a půl tisíce. Za pouhé tři měsíce vzrostl počet držitelů povolenky o čtvrtinu.
"Dříve si výjezdem do zahraničí prodlužovali možnost bezvízového pobytu, což mohli praktikovat i několik let," popisuje Jirgesová. "Teď jsou donuceni dát si všechny doklady do pořádku," potvrzuje policistka.
Dva dny ve frontě na číslo
To je i případ Stevena Bikea, jemuž dosud stačilo, aby si jednou za tři měsíce vyrazil pro razítko na nejbližší hraniční přechod. "O regulérní vízum jsem si zažádal v prosinci a stále jsem ho ještě nedostal," líčí Američan. "Ve frontě jsem strávil dva dny čekáním jen na pořadové číslo." Zjistil však, že získat vízum je natolik komplikovaná byrokratická procedura, že by ho připravila o veškerý čas. Raději si proto zaplatil pomoc právníků. "Spousta mých známých ale na to kašle. Doufají, že je české úřady nezkontrolují," poznamenává.
A opravdu: Američané mohou počítat s vlídnějším přístupem policistů. Ministerstvo vnitra jim totiž udělilo generální milost. Ale pouze dočasně. "Tato řekněme shovívavost potrvá do konce června," připomíná Jirgesová z cizinecké policie. Do poloviny roku by si tak měli všichni Američané dát doklady do pořádku. Jak ukazuje Bikeův příběh, nemusejí to už všichni stihnout. "Kdo to před vstupem do Schengenu zanedbal, je teď v časové tísni," připouští Jirgesová.
Foto: Lucie Pařízková, Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.