Na Charitu dotírá ukrajinská mafie
04.03.2008 10:00 Původní zpráva
Česká Charita začala konkurovat ukrajinské mafii. A už teď pociťuje důsledky. Na charitní centra, která ve třech městech na Ukrajině zprostředkovávají ukrajinským občanům práci v Česku, začínají dotírat mafiáni.
Už déle než rok provozuje Charita na Ukrajině pracovní úřady. Chce pomoci Ukrajincům sehnat práci v Česku. A také překazit kšefty ukrajinské mafii. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat: už teď obcházejí mafiáni centra ve Lvově, Charkově a Užhorodě a proklepávají si zaměstnance center.
Tři lidé ve stroze vybavených kanceláří tak vzdorují početní převaze mafiánů, kteří mají nad zprostředkováváním práce pro své krajany absolutní monopol. "Vyptávají se na nás a obtěžují nás telefonicky. S fyzickými útoky jsme se zatím naštěstí nesetkali," popisuje Helena Mourečková, která má v Charitě pracovní úřady na starosti.
Ambasáda se hroutí, zažívá nával Vietnamců V policejním sboru chybějí cizinci. Objeví se brzy? Bílá vrána v policii: černý mezi bílými Castrův ústup se v Česku neslaví. Kubánci se bojí |
Škodná v revíru
Mafiáni vší silou (a také všemi prostředky) brání léta zajetý systém, jemuž se přezdívá klientský. Ten utahuje smyčku kolem krku desítkám tisíců Ukrajinců žijícím na českém území. Protřelí klienti, jak se mafiánům říká, pomáhají řadovým Ukrajincům dostat se do Česka. Za zprostředkování práce načerno a ubytování si ovšem říkají o tučnou provizi. A Ukrajinci jim poslušně platí. Klientům odevzdávají až polovinu svého platu. Vyvázat se ze služeb klienta pro ně bývá takřka nemožné: oběťmi systému totiž bývají Ukrajinci, kteří v Česku žijí nelegálně. A ti si policii postěžovat nemohou.
Třebaže mafie zasahování do svých obchodů nikomu jen tak netrpí, pracovníci Charity zatím zůstávají v klidu a žádná zvýšená bezpečnostní opatření neplánují. "Situaci hlídáme, zatím není důvod k odjezdu z Ukrajiny," tvrdí Mourečková.
Nebezpečné plány
Zahraniční dělníci v číslech |
V Česku žije bezmála 400 tisíc cizinců, z toho téměř třetinu tvoří Ukrajinci. Ti také nejčastěji v České republice pobývají nelegálně: skoro v sedmi z deseti případů, kdy policie odhalí cizince s neplatnými doklady, jde o Ukrajince. Necelých 310 tisíc cizinců evidují české úřady práce. Odhady nelegálních zahraničních dělníků se různí, hovoří se o desetitisících. Jen za poslední rok policie chytila 11 tisíc lidí, kteří v zemi pobývali nelegálně. |
Centra práce na Ukrajině podporuje ministerstvo vnitra a ministerstvo práce. Původně chtělo vnitro prosadit takzvaný portugalský model. To by znamenalo zřídit přímo na českém velvyslanectví na Ukrajině pobočku úřadu práce, která by českým firmám sháněla potřebné dělníky.
Místo toho ale nakonec vznikla tři samostatná centra v různých částech Ukrajiny provozovaná nevládní organizací. Charitě se zatím podařilo dostat do České republiky jen několik desítek osob. "Do projektu vstoupilo asi dvě stě osob, přibližně tisíc se na nás obrátilo s žádostí o konzultaci," vypočítává Mourečková. Do budoucna chce ale Charita zprostředkovávat práci v mnohem větším měřítku. Jenže to může vyvolat skutečnou zlobu mafie.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.