Budoucnost dopravy? Letadlo do každé rodiny
10.07.2010 13:00 Původní zpráva
Znáte to - každé ráno vstát, nasnídat se, naskočit do svého vozu... a potom se vznést nad silnice ucpané auty a letět do práce vzdušnou čarou, vysoko nad zemí. Cestující si čte noviny nebo se kochá výhledem a osobní letadlo zatím do cíle bezpečně navádí autopilot. Ne, nejde o sci-fi, ale o reálný cíl projektu Personal Plane, na němž se podílí dvanáct států světa, včetně České republiky.
Letecký ekvivalent osobního auta, to je ten cíl. Tedy malý, snadno ovladatelný, ekologicky šetrný a cenově dostupný letoun, kterým by se po vzdušných dálnicích dopravovali do práce nejen vysoce postavení manažeři.
ČTĚTE TAKÉ: Nátěr napodobující žraločí kůži zvýší efektivitu letadel
"Ráno byste posnídali a vydali se na nejbližší letiště. Ne ale na nějaké velké mezinárodní, mohla by to být i menší travnatá plocha pár kilometrů od vašeho domova. Tam byste nasedli do malého, třeba čtyřmístného, letadla, vybrali, kam se chcete dostat, a o zbytek by se už postaral autopilot," popisoval možnou budoucnost každodenní dopravy Jiří Hlinka z Centra leteckého a kosmického výzkumu Vysokého učení technického v Brně, které se na mezinárodním výzkumu podílí.
"Samozřejmě není možné, abychom lidi posadili do současných letadel. K tomu potřebujete výcvik, hodně nalétaných hodin. Ovládání nového osobního letadla musí být co nejjednodušší," poznamenal. Jedinou starostí posádky by mělo být zvolit si trasu letu. "Letadlo by řídil autopilot. Jen v případě krizové situace by ovládání převzal zkušený personál v pozemním řídícím středisku," naznačil, jak by měl systém fungovat.
Mělo by jít o zlatou střední cestu mezi velkými dopravními letadly pro desítky či stovky cestujících a drahými individuálními lety, které jsou vesměs výsadou bohatých byznysmenů. Nedá se ovšem očekávat, že by, co se týče cen, šlo o létající variantu škodovek. "Cenově se budou tyto letouny rovnat spíše luxusnějším osobním autům. Budou nejspíš malinko dražší než současné ultralighty, ale zato větší, bezpečnější, s pokročilejším vybavením a širšími možnostmi využití," odhadoval Hlinka. Takže přijdou asi na několik milionů korun.
Na dohady, kolik bude nové "osobní letadlo" stát, je ale opravdu velice brzy. "Nejde o projekt, z něhož by za pět let vzešlo konkrétní letadlo. Zatím pouze zjišťujeme, jaké vlastnosti by měl mít nový letoun a systém řízení provozu nebo jak se musí změnit zákony, aby bylo vůbec možné tento způsob letecké dopravy zrealizovat," zdůraznil. Podle něj se osobní letadla objeví na obloze tak za dvacet či třicet let.
"Bude to doplněk, alternativa k pozemní dopravě. Není lehké dostat se v Evropě na nějaké místo, aniž byste uvízli v zácpě. A osobní letadla by část pozemní dopravy přenesla do vzduchu," poznamenal.
PSALI JSME: Letadla bez pilotů bojují s požáry i odvezou zraněné
Na projektu Personal Plane pracují od konce loňského roku společně výzkumné letecké ústavy, univerzity i výrobci letadel z jedenácti evropských zemí a také z Izraele a vznik osobní letecké dopravy finančně podporuje Evropská unie. Na podobný výzkum vsadily také Spojené státy americké, které si od něj rovněž slibují, že odlehčí silnicím.
Foto: VUT, Personal Plane
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.