Nemyslíš - zaplatíš! ukazuje, jak se visí hlavou dolů
08.05.2010 19:30 Původní zpráva
Drastické videoklipy režiséra Filipa Renče, ve kterých umírali lidé při dopravních nehodách, byly vystřídány akcemi před supermarkety. Ministerstvo dopravy vyrazilo se svou kampaní "Nemyslíš - zaplatíš!" přímo mezi lidi. Ukazuje srolovaná auta, zakrvavené figuranty a nabízí zážitek z nehody na vlastní kůži.
Policejní statistika říká: stačí si dát dvě obyčejné desítky a riziko nehody se zvýší asi šestapůlkrát. Okraje silnice budou rozmazané a odhad vzdálenosti o desítky metrů nižší. Přitom za dvě sekundy ujede auto v padesátikilometrové rychlosti až 28 metrů.
Další čísla varují: nepřipoutaní lidé umírají při nehodách čtrnáctkrát častěji než ti, co si pás před jízdou zapnuli. Při čelním nárazu v padesátikilometrové rychlosti si ti nepřipoutaní zaručeně zlomí vaz.
ČTĚTE DÁLE: Za duben zemřelo na silnicích nejméně lidí za 21 let
Letošní únor byl na silnicích nejbezpečnější za 20 let
Když se zničehonic ocitám v autě hlavou dolů a musím se křečovitě držet všeho kolem sebe, abych nevypadla, začínám těm číslům věřit. Nebýt pásu, už dávno bych se totiž zřítila na strop auta a zlomila si krční páteř. Takhle letí jen batoh, telefon a tužka. Řidiči vedle mě se vhání do obličeje krev, i on se pořádně zapřel o volant. Jen dvě děti za mnou křičí: "Ještě jednou, ještě jednou!" Nejde totiž naštěstí o skutečnou nehodu, ale o pouhou simulaci.
Pocit, jaký lidé zažívají při nehodách, si mohl v sobotu vyzkoušet každý, kdo zašel na odpoledne s kampaní ministerstva dopravy Nemyslíš - zaplatíš!. Konala se v Europarku v pražských Štěrboholech. U stánku se rozdávala reflexní zvířátka na batůžek pro děti, aby byly cestou ze školy dobře vidět, opodál stála dvě srolovaná auta s figurínami na předních sedadlech. Měla ukazovat, jak to s lidmi dopadne, když si nezapnou pás.
PSALI JSME: Policista natáčí honičky, nadřízení nadšeni nejsou
Kamery vědců odhalí agresivní a bezohledné
"V prvním autě se lidé připoutali, takže jsou v dobrém stavu. Ve druhém mají zlomený vaz," popisuje jedna z průvodkyň akcí Pavla Ryndová. Figuríny v modré fabii sedí za autem s popraskaným předním sklem - rozbily ho svými hlavami. Mají zkrvavený obličej a oblečení. Ženě chybí čtyři prsty, ukrojil jí je kus plastu z rozlámané palubní desky.
Poslední "atrakce" láká spoustu lidí - na vlastní kůži si mohou zkusit prostřednictvím otočného simulátoru, co to je, když se auto s něčím čelně srazí, pak se dvakrát otočí a nakonec zůstane ležet na střeše. Jakmile se auto poprvé otočí, uvnitř začíná velké pozdvižení. A to ukazují organizátoři srážku v rychlosti třicet kilometrů v hodině.
"Stát se to normálně, tak nemám hlavu. Tou vahou bych se asi neudržel," přiznává jeden z návštěvníků a poplácává se po břiše. Jednu nehodu prý zažil před dvěma lety, když mu jiný řidič nedal na křižovatce přednost. "Jel jsem asi padesát, když jsem ho nabral," vzpomíná. Naštěstí prý byl připoutaný, stejně jako řidič ve druhém autě.
Akci podpořil nejlepší český závodník na rychlostních tahačích, jezdec týmu Buggyra David Vršecký. "Nikdy jsem neboural, přesto mám ohledně příčin dopravních nehod poměrně jasno. Lidi za volantem si prostě přestali vážit jeden druhého. Auto jim často neslouží jako prostředek k tomu, aby se dopravili na konkrétní místo, ale jako prostředek ke krátkodobému řešení vlastních komplexů," hodnotil přísně české řidiče.
Lidé by si podle něj měli dávat na cestách velký pozor, zvlášť na těch českých záplatovaných. "Škoda jen, že za nemyšlení některých zaplatí v celé řadě případů jejich myslící okolí," uzavřel Vršecký.
Foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.