Stovky policejních kontrol znepříjemní řidičům prázdniny. Je to však nezbytné, protože během letních měsíců umírá na silnicích více lidí než v jiných obdobích roku. Policisté se zaměří zejména na rychlost či alkohol, který zaviní řadu letních nehod, ale pozor si budou muset dát například i řidiči zájezdních autobusů.
Opilci vracející se v noci z diskoték, sváteční motoristé nebo děti hrající si na silnici. To jsou jen některé z úskalí, které o prázdninách čekají na řidiče. A výsledkem jsou nadprůměrné počty mrtvých a zraněných v letních měsících. Proto se v tomto období budou účastníci silničního provozu často potkávat s policejními hlídkami. "Na červenec a srpen je už naplánováno několik desítek krajských policejních akcí a stovky menších, regionálních," upozornil ředitel dopravní policie Leoš Tržil.
ČTĚTE TAKÉ: Letos zemře na silnicích o 200 lidí méně, tvrdí výpočty
Nejkritičtější bývají první prázdninové víkendy, takže během července bude zřejmě v terénu policistů nejvíce. Podle Tržila jich bude kolem tisícovky. Kromě toho budou posíleny pravidelné hlídky na významných silničních tazích - dálnicích, rychlostních komunikacích nebo silnicích první třídy, a to hlavně během dopravních špiček v pátek a neděli. Velký pozor si ale musejí řidiči dát ještě před začátkem prázdnin. "Několik stovek policistů bude nasazeno do ulic v souvislosti s koncem školního roku. Mají zajistit co největší bezpečnost dětem při příchodu do školy a odchodu domů," vysvětloval Tržil.
Asi největší strašák léta je alkohol. Ten stojí za množstvím vážných nehod. Bohužel často hřeší ti nejzranitelnější, tedy cyklisté a chodci. "Každá čtvrtá nehoda cyklisty bývá způsobena pod vlivem alkoholu," naznačil ředitel dopravní policie. "A chodci se zase v létě mnohdy pohybují po komunikacích v noci, neosvětlení a v tmavém oblečení, nebo dokonce leží opilí na silnici," poznamenal. V takových případech většinou řidič nemá šanci zabránit střetu, který pak bývá pro pěšího osudným.
Automobilisté by se ovšem měli připravit na to, že se budou policisté dívat přísněji také na zdánlivé drobnosti. Například na nezapnuté bezpečnostní pásy. "Řada zranění, i smrtelných, bývá způsobena tím, že řidič nebo spolujezdec nebyli připoutáni. Potom když dojde k nárazu, zraní se na hlavě, a následuje krvácení do mozku. A přitom to vůbec nemuselo dopadnout tak tragicky," zdůraznil Tržil.
PSALI JSME: Letos umírá méně motorkářů. Blíží se ale kritické období
Zvláště spolujezdci na zadních sedadlech na pásy zapomínají. "Téměř polovina lidí se na zadních sedadlech nepoutá," potvrdila vedoucí BESIPu Zuzana Ambrožová. A zabít poté při nehodě mohou nejen sebe, ale rovněž řidiče či spolujezdce sedícího před nimi.
Na co si dát pozor? |
Policisté se při kontrolách zaměří hlavně na: - dodržování povolené rychlosti - řízení pod vlivem alkoholu a omamných látek - používání bezpečnostních pásů - technický stav zájezdních autobusů |
Kromě policejních kontrol na silnicích se budou o prázdninách konat preventivní akce, především na hudebních festivalech. "Připravili jsme celkem šedesát přesně cílených akcí a začínáme třetího července na Rock for People," oznámila vedoucí organizace BESIP, která má na starosti právě předcházení dopravním nehodám. Půjde třeba o akce v rámci kampaně Nemyslíš, zaplatíš! nebo Domluvme se!, na jejichž internetových stránkách mohou zájemci nají podrobnější informace.
Ilustrační foto: Jan Schejbal, Karel Šanda