"Černá skříňka"
Velký bratr za volantem aneb Jak řidiči ušetří
31.07.2016 15:10 Původní zpráva
Českým řidičům se rýsuje zajímavá možnost, jak ušetřit na povinném ručení. Zaplatí za to ale ztrátou soukromí - při jízdě je bude šmírovat obdoba černé skříňky známé z letadel.
Norská firma Telemotix jedná s několika tuzemskými pojišťovnami o dodávce "chytrých krabiček", které by uměly sledovat každý váš ujetý kilometr na silnicích a dálnicích. Řidiči, kteří jezdí podle předpisů a bez nehod, by za on-line monitoring na oplátku získali slevu na povinném ručení.
Systému se říká "Plať podle toho, jak jezdíš" (PAYD - Pay-As-You-Drive) a existují dva způsoby, jak takto pojistné za povinné ručení stanovit. Buď můžete vycházet z pouhého nájezdu kilometrů a pak stačí sledovat tachometr, nebo si do vozu dáte namontovat obdobu černé skříňky, jakou známe z letadel. Sledování tachometru je jednodušší - klienti prostě jen pravidelně posílají zaznamenaný počet ujetých kilometrů své pojišťovně. Ta si může údaje kdykoli namátkově zkontrolovat.
Jestliže se rozhodnete pro namontování černé skříňky, jsou o vaší jízdě zaznamenávány naprosto všechny údaje. Sleduje rychlost, jakou jedete, kolik jste ujeli kilometrů, délku jedné cesty, polohu vozu v daném čase a samozřejmě také brzdění a akceleraci. Podle trasy, kterou jedete ve vazbě na rychlost, se dá odvodit i váš styl jízdy - tedy zda "řežete" zatáčky, nebo jste za volantem spíše defenzivní. Díky černé skříňce si navíc můžete průběh své jízdy zpětně vyhodnotit.
Kritických 15 hodin odpoledne
Systém je prozatím ve zkušebním provozu, nicméně výsledky výzkumu, na nichž se podílela také česká společnost Ivy Street, jsou již k dispozici. "Studii, kterou jsme spolu s norskými badateli dokončili před měsícem, jsme provedli na více než pěti stovkách aut v reálném provozu," řekl TÝDNU Josef Klimeš z Ivy Street.
Analýza ověřovala hypotézy týkající se vlivu chování řidičů na nehodovost. Tak nějak všichni tušíme, že agresivní styl jízdy, tedy častá akcelerace a brzdění, zvyšují riziko zavinění dopravní nehody. Jenže aby pojišťovny mohly na základě těchto faktů objektivně stanovovat pojistné, musí se opřít o něco hmatatelného. Monitorování řidičova chování totiž může odpovědět i na to, co případné nehodě předchází.
Studie mimo jiné potvrdila, že nejvíce se bourá při rychlosti šedesát až osmdesát kilometrů za hodinu, v pátek a v neděli kolem 15. hodiny nebo při prudkém brzdění či akceleraci a že nejvíce nehod způsobí řidiči, kteří měsíčně najedou kolem jednoho tisíce kilometrů.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 1. SRPNA 2016.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.