ČEZké dráhy: Roman sedí v dozorčí radě za 30 tisíc
17.08.2009 10:00 Původní zpráva Aktualizováno 17.08. 13:00
Je to další z kamínků do mozaiky placeného přítelíčkování politických špiček a vlivných byznysmenů. Snímky z dovolené předsedy ODS Mirka Topolánka v Toskánsku zachytily expremiéra mimo jiné ve společnosti šéfa energetického gigantu ČEZ Martina Romana. Oba si užívali volné dny na jachtě exministra dopravy Aleše Řebíčka. A právě ten nominoval před lety Romana do dozorčí rady státních Českých drah.
Jen za loňský rok vykázaly České dráhy v osobní dopravě více než třímiliardovou ztrátu. Na odměnách pro vrcholný management se však ve státním železničním molochu nešetří: společnost ve výroční zprávě za rok 2007, dosud poslední zveřejněné, přiznává, že na odměnách pro členy statutárních a kontrolních orgánů (celkem 14 lidí) vydala přes deset milionů korun.
ČTĚTE TAKÉ: Top manažeři drah si ošetřují platy separátně
Část z této částky si ukrojí i ředitel energetického gigantu ČEZ Martin Roman, kterému za členství v dozorčí radě drah náleží pravidelná měsíční mzda. "Odměna činí necelých 24 tisíc korun čistého," tlumočí mluvčí společnosti Eva Nováková.
Plivnutí za 30 tisíc
Honorář odpovídá odměnám zbylých řadových členů kontrolního orgánu drah. Plat ve výši 500 tisíc korun, který mu náleží za funkci ředitele ČEZ, si tak Roman vylepší o bonus, který stále znatelně převyšuje průměrný plat v Česku.
"Pobírám rovněž takovou částku. V přepočtu 30 tisíc hrubého," přiznává Antonín Leitgeb. Ten společně se dvěma dalšími kolegy zastupuje v dozorčí radě železničářské odbory. Všichni proto věnují značný díl na zaměstnanecký podpůrný fond.
"Někdo dává více, někdo méně. Zhruba se dá ale říci, že třetina ze zdaněné částky putuje na konto fondu," popisuje další člen dozorčí rady Vladislav Vokoun.
Co dělá s odměnou Roman, není zřejmé. Jeho mluvčí nechala tuto část dotazu bez povšimnutí.
"Je mi jasné, že pro něj to je plivnutí do vody. Nestačí to ani na jeho kapesné. Peníze bych mu ale nevyčítal. Spíše bychom se měli ptát, jak se do dozorčí rady dostal? Kdo ho tam dosadil? Peníze v tom hrají zanedbatelnou roli," pokračuje Vokoun.
Já na bráchu, brácha na mě
Naráží tak na skutečnost, že Romana dosadil do státních drah bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS). Právě on hostil Romana na prázdninových radovánkách v toskánském letovisku Monte Argentario. A to jen pár dní poté, co poslanci posvětili energetickému gigantu dáreček za 68 miliard korun.
ČTĚTE TAKÉ: Dáreček pro ČEZ: seznam gratulantů
Klaus podepsal zákon, který daruje ČEZ miliardy
Senát "obdaroval" ČEZ a ignoroval ústavní soud
Vztahy tuzemských politických špiček a nejmocnějších byznysmenů proto připomínají hru "já na bráchu, brácha na mě". A takové sbratřování kritizuje konkurence Českých drah.
"Síla pana Romana není v tom, že šéfuje ČEZ, ale tím, že sedí právě v této dozorčí radě. Je zřejmé, že přinejmenším jedná za plzeňskou Škodovku, která od drah získává miliardové zakázky. A to mu hraje do karet. My na to můžeme pouze upozorňovat," má jasno šéf Student Agency Radim Jančura.
Od stanovení odměn členů dozorčí rady dává ruce pryč i samotné vedení Českých drah. "My na to nemáme vliv. Odměny stanovuje řídící výbor, který je složený ze zástupců ministerstvev reprezentující stát coby vlastníka," ohrazuje se Aleš Ondrůj, ředitel úseku náměstka pro marketing a komunikaci.
Foto: archiv TÝDNE.CZ
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.