Boj o Hrad
Drahoš: Podpora veřejnosti dává silnou legitimitu kandidatuře
24.11.2017 21:04
Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš uvítal, že ministerstvo vnitra potvrdilo 141 tisíc podpisů pod jeho prezidentskou kandidaturou. Velká podpora veřejnosti dává silnou legitimitu kandidatuře, řekl na tiskové konferenci při příležitosti převzetí čestného doktorátu japonské univerzity v Kóbe. Doktorátu si váží, protože oceňuje jeho dlouhodobou vědeckou práci.
Anketa:
Kdo má podle vás největší šanci uspět v případném přímém souboji ve druhém kole prezidentské volby proti Miloši Zemanovi?
-
Jiří Drahoš. 61 %
-
Pavel Fischer. 8 %
-
Petr Hannig. 4 %
-
Marek Hilšer. 4 %
-
Michal Horáček. 5 %
-
Jiří Hynek. 4 %
-
Vratislav Kulhánek. 4 %
-
Mirek Topolánek. 9 %
Podpisy občanů pro kandidaturu sbírali kromě Drahoše současný prezident Miloš Zeman a podnikatel a textař Michal Horáček. Zemanovi jich ministerstvo vnitra potvrdilo zhruba 104 tisíc, Horáčkovi asi 87 tisíc. "My jsme nezávodili o největší množství podpisů. Na žádný rekord jsme nešli, ale tak se to nějak sešlo s pomocí našich dvou tisíc dobrovolníků," řekl Drahoš. "Mám radost z toho důvodu, že to dává určitou legitimitu mé kandidatuře, legitimitu jinou, než jsou politické nominace. Je to kandidatura s velkou podporou veřejnosti," doplnil.
Podle ministerstva vnitra měl Drahoš u odevzdaných podpisů chybovost zhruba 2,6 procenta, úřad mu proto takový počet hlasů z odevzdané petice odečetl. "Je to formální potvrzení korektnosti kandidatury, že všechny dokumenty byly správně. Člověk teoreticky nikdy neví, ale že bych špatně spal kvůli tomu, že bych měl představu, že najednou zmizí 70 tisíc podpisů, jak se to stalo údajně jednomu z kandidátů, z toho jsem obavu neměl," řekl Drahoš.
Kandidát Josef Toman tvrdí, že na vnitro poslal poštou tři balíky s téměř 75 tisíci podpisy občanů. Ministerstvo uvedlo, že od Tomana skutečně tři objemné balíky obdrželo, v každém z nich ale nalezlo jen jeden podpisový arch, na nichž bylo celkem 11 podpisů; zbytek obsahu tvořily nepopsané listy papíru. Toman tvrdí, že mu podpisy někdo ukradl.
Rektor univerzity v Kóbe Hiroši Takeda uvedl, že univerzita doktorátem oceňuje dlouholetou spolupráci Drahoše s japonskými vědci. Drahoš se podílel na společných projektech s odborníky z Kóbe od roku 1992, od té doby také patnáctkrát Japonsko navštívil. Zástupci univerzity v Kóbe zdůraznili, že udělení doktorátu nesouvisí s prezidentskými volbami v Česku. Podle nich se v Japonsku ani neví, že se v Česku volby hlavy státu konají.
Drahoš vyznamenání ocenil. "Toho doktorátu si velmi vážím. Je to můj druhý čestný doktorát, první mám od Technické univerzity z Bratislavy. Také ne za nějakou formální spolupráci, ale za skutečnou spolupráci ve výzkumu, ve vědě," řekl. Podotkl, že udělování čestných doktorátů politikům je jistá móda. "Vážím si toho, že oba mé čestné doktoráty jsou za něco, že to není formální akt. Já jsem si musel oba ty doktoráty odpracovat a jsem velmi rád, že to kolegové z Japonska ocenili," uvedl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.